Головна » Зарубіжна література |
Тема.Дитяча література XX–XXI століття (огляд)
Мета:ознайомити з найкращими творами сучасної дитячої літератури; спонукати учнів до активного читання; розвивати навички самостійного пошуку літератури відповідно до своїх уподобань; розширювати світогляд учнів, словниковий запас; виховувати високі громадянські, моральні якості характеру, естетичні смаки.
Обладнання:книжкова виставка, фрагменти кінофільмів, мультфільмів,
ілюстрації до популярних творів сучасної дитячої літератури.
Теорія літератури:роди, жанри літератури, анотація, каталог, ілюстрації, дайджест.
Хід уроку
I. Аналіз виконання контрольної роботи
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Твори, з якими ми ознайомилися на уроках зарубіжної літератури
в п’ятому класі,— це лише часточка того, що написано для дітей. Зорієнтуватися в цьому книжковому морі й буде нашим завданням на наступних уроках.
Кажуть, що для дітей писати важче, ніж для дорослих. І це справді так,
адже написати твір необхідно яскраво, захопливо, незвичайно, щоб дитина зацікавилася і їй захотілося наслідувати позитивних героїв, учитися в них добра й справедливості.
П’ятикласники дуже люблять читати і казки, і оповідання про пригоди
своїх ровесників. Але світ літератури значно ширший, тож, аби бути всебічно
розвиненою людиною, слід цікавитися і світом тварин та рослин, і історією,
і географічними відкриттями, і найпопулярнішими технічними винаходами,
і спортом, і астрономією, і реальним життям школярів та їхніми проблемами.
Про це ми також вестимемо мову на нашому уроці.
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя
— Перш за все, хотілося б почути вашу думку, дізнатися про ваші уподобання.
Усно-письмова анкета читача
У накресленій на дошці таблиці учні по черзі швидко ставлять відмітки
у відповідній графі. Учитель підраховує голоси й робить висновки.
(Кожен учень може вибрати, наприклад, 3 уподобання.)
2. Презентація улюблених (або нещодавно прочитаних) творів сучасної
зарубіжної літератури
3. Розповідь або виступ бібліотекаря
— Ви, звісно, бували в бібліотеці. Там дуже багато книг. А як же знайти
потрібну? Якщо відомий автор, то можна скористатися алфавітними покажчиками. Коли цікавить якась тема, можна скористатися тематичним каталогом
(це картки, розміщені в алфавітному порядку, з назвами книг та їх авторами,
розкладені за різними темами). А якщо не знаєш, що ти хочеш конкретно, просто шукаєш на полиці цікаву книжку. У такому випадку слід прочитати анотацію — короткий зміст книжки, розташований на другій сторінці. Там зазначено тему твору, основні особливості тощо. Можна акуратно погортати книгу, подивитися ілюстрації, прочитати кілька абзаців. І якщо вас щось зацікавило, отже, ця книжка — ваша.
У багатьох родинах є домашні бібліотеки. Варто поцікавитися, які книги зберігаються в них, що читали ваші бабусі й дідусі, батьки, старші брати й сестри.
Інколи на книгах власної бібліотеки ставлять позначку — екслібрис, який
свідчить про приналежність примірника певній особі, родині. Це можуть бути
ініціали, символи, щось на зразок родових гербів. Екслібриси виготовляються
з дерева, ластика, гумки, силікону або якогось підходящого матеріалу, на який
наноситься фарба й робиться відбиток на книзі.
Пропоную вам зробити ескіз (малюнок) власного екслібриса або виготовити
його й позначити власну книжку.
4. Розповідь учителя (міні-лекція)
— Ті твори, які ми читали, написані давно, хоча не втратили свого значення
й донині, зазнали випробуваннь віками. Час народних казок минув, мрії людей
про чоботи-скороходи, літак-килим, скатерть-самобранку, чарівне дзеркальце
вже збулися. Про що ж писали дитячі письменники в ХХ ст., що пишуть у ХХІ?
Фантазія людей невичерпна, і життя підказує все нові й нові сюжети. Саме
в ХХ ст. «народилися» улюбленці всієї дітвори Вінні-Пух і П’ятачок англійського письменника Алана Мілна, Нільс Хольгерсон з «Дивовижної подорожі Нільса Хольгерсона з дикими гусьми Швецією» Сельми Лагерлеф. До речі, це єдина
дитяча книга у світі, за яку авторові вручили Нобелівську премію. І це не просто
казка, а захоплюючий підручник із географії, зоології, ботаніки та історії Швеції. У ХХ ст. з’явилися і Пеппі Довгапанчоха, Малюк і Карлсон, герої шведської
письменниці Астрід Ліндгрен, і маленькі гобіти Дж. Р. Р. Толкіна, і мумі-тролі
С. Топеліуса-молодшого, і Маленький Принц А. де Сент-Екзюпері, і багато інших.
Нарешті, книги про пригоди маленького чарівника Гаррі Поттера Дж К. Ролінґ, які розійшлися в усьому світі мільйонними накладами, перевершивши всі
досі відомі дитячі видання. Книги й герої у ХХ–ХХІ ст. інші, а проблеми — ті
самі. І найголовніша з них — це одвічна боротьба Добра та Зла.
5. Самостійна робота з підручником
Читання статті про сучасну дитячу літературу (с. 288 — за підручником
Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; с. 231–234 — за підручником Є. Волощук)
6. Обмін враженнями про прочитане
Що нового для себе ви дізналися, що найбільше в статті підручника вас зацікавило, які з названих книжок вам хотілося б прочитати?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Здогадайтеся, про яку книжку йдеться:
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до написання відгуку про улюблену книжку.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з речень:
«Мені найбільше сподобалося…»;
«Для мене будо новим…»;
«Я обов’язково хочу…».
  |
Схожі презентації: