Головна » Хімія |
ЦІЛІ УРОКУ:розглянути поняття амфотерності як здатності сполук проявляти двоїсті властивості: і кислот, і основ; розширити знання учнів про властивості основ і кислот на прикладі амфотерних сполук; формувати вміння й навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі амфотерних основ.
Тип уроку:поглиблення й систематизації знань.
Форми роботи:розповідь учителя, демонстраційний експеримент, робота з опорною схемою.
Обладнання:Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, хімічні реактиви.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ми знаємо, що кислоти й основи реагують між собою. Як називається така реакція? (Реакція нейтралізації)
Демонстрація 8. Доказ амфотерності цинк гідроксиду
Здійснимо таку реакцію з цинк гідроксидом.
- Як одержати цей гідроксид з реактивів, наведених на дошці?
ZnSO4, NaOH, HCl, CuSO4
ZnSO4+2NaOH= Zn(OH)2↓+Na2SO4
Zn(OH)2- нерозчинна основа, желеподібний осад. Розділимо одержаний осад на дві пробірки.
Який реактив слід додати, щоб провести реакцію нейтралізації? (Розчин хлоридної кислоти)
Zn(OH)2+2HCl = ZnCl2+2H2O
- Що спостерігаємо? (Осад розчинився)
А тепер у другу частину осаду доллємо розчин натрій гідроксиду.
ØЩо спостерігаємо? (Осад розчинився)
ØЧому?
Запишемо рівняння реакції:
Висновок.Цинк гідроксид — амфотерна основа.
Амфотерність — це здатність речовин проявляти властивості й кислот, і основ залежно від природи речовин, з якими вони взаємодіють. Наприклад, Zn(OH)2під час узаємодії з кислотами проявляє властивості основ, а під час узаємодії з основами — властивості кислот.
До таких основ також належать Al(OH)2, Be(OH)2, Cr(OH)3та ін.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Керованапрактика
Заповнимо опорну схему «Хімічні властивості основ».
Завдання 1
У трьох пробірках без етикеток містяться нерозчинні гідроксиди Цинку, Купруму й Магнію. Як дослідним шляхом розпізнати, в якій із пробірок міститься амфотерний гідроксид? Укажіть, яким зі способів може скористатися лаборант:
а) за забарвленням виявити Cu(OH)2;
б) до порцій гідроксидів долити кислоту, розчиняться всі гідроксиди;
в) до порцій гідроксидів долити розчин лугу, розчиниться тільки амфотерний гідроксид;
г) виділивши за забарвленням купрум (ІІ) гідроксид, до решти додати розчин лугу, розчиниться амфотерний гідроксид.
Завдання 2
Доведіть амфотерність Be(OH)2.
Be(OH)2+ 2HCl = BeCl2+ 2H2O
Be(OH)2+ 2NaOH→Na2BeO2+ 2H2O
Завдання 3
У лабораторії знаходяться набори реактивів різного складу. Укажіть, який із наборів речовин можна використати для одержання найбільшої кількості амфотерних гідроксидів:
а) ZnCl2, ZnSO4, Al(NO3)3,КОН;
б) NаОН, Mg(OH)2,КОН, CuCl2;
в) AlCl3, CrCl3, FeCl3, NаОН;
г) ZnCl2, MgCl2, BaSO4,КОН.
Завдання4
Налоткупісляекспериментузалишилисяреактиви: Na2CO3,КОН,СаО, Pb(OH)2,Сu, BaCl2, Cu(OH)2, NаCl, Al(OH)3, H2O, SO2.
Виберітьізпереліченихречовинті,якіможнанейтралізуватисульфатноюкислотою.Запишітьрівнянняможливихреакцій,назвітьсолі.
Завдання5
Лаборантзливрозчиникалійгідроксидуйсульфатноїкислоти,щомістятьКОНіH2SO4однаковоюкількістюречовини— 1моль.Визначте реакцію середовища одержаного розчину. Якого забарвлення набуде лакмус у розчині, що утворився?
IV.Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.
Творче завдання.Підготувати повідомлення про використання амфотерних основ.
  |
Схожі презентації: