Головна » Біологія |
Цілі уроку:розглянути особливості процесу травлення в ротовій порожнині, встановити характер дії ферментів слини.
Обладнання й матеріали:таблиця «Органи травлення», два добре накрохмалені клапті білої тканини, вата, сірники, розчин іоду, слина.
Базові поняття й терміни:ротова порожнина, слинні залози, слина, слиновідділення, амілази, мальтази, лізоцим, ковтання.
Концепція уроку
Ознайомити учнів з особливостями травлення в ротовій порожнині; розповісти про слинні залози і слиновідділення, а також про роль мови й зубів у формуванні харчової грудки; звернути увагу на ферменти слини й речовини, які вони розщеплюють (вуглеводи).
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. З яких частин складається травна система людини?
2. Скільки зубів у людини?
3. Навіщо потрібні молочні зуби?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди й одночасним заповненням таблиці
Відділ травної системи | Ферменти, що секретуються | Особливості будови | Процеси, що відбуваються |
Ротова порожнина | Амілаза (ви- діляється слинними залозами) | Ротова порожнина обме- жена щелепами й вислана багатошаровим епітелієм. Є зуби (20 молочних або 32 постійні), язик (пере- вертає їжу, крім того, на ньому знаходяться смакові рецептори), три пари слин- них залоз і щічні залози | Їжа, її пережовування і проковтування. Перший етап перетравлення вуглеводів |
IV. Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 4. Дія ферментів слини на крохмаль
Мета:визначити, як діє на крохмаль слина.
Обладнання й матеріали:два добре накрохмалені клапті білої тканини, вата, сірники, розчин іоду, слина, зошит, підручник.
Хід роботи
1. Один клапоть накрохмаленої білої тканини опустити в розчин іоду.
2. На іншому клапті тканини сірником, на кінці якого накручена вата, змочена слиною, написати слово «амілаза» й також опустити його в розчин іоду.
3. Порівняти результати дослідів, зробити висновки й записати їх до зошита.
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: