Головна » Біологія |
Цілі уроку:ознайомити учнів з харчовими отруєннями і шлунково-кишковими захворюваннями, що найчастіше виникають, а також заходами їх профілактики.
Обладнання й матеріали:таблиці «Органи травлення», «Гігієна травлення».
Базові поняття й терміни:травна система, харчові отруєння, сальмонельоз, ботулізм, дизентерія, холера, глистові захворювання.
Концепція уроку
Розповісти про основні захворювання шлунково-кишкового тракту й заходи їх профілактики, звернути увагу на необхідність дотримання санітарно-гігієнічних норм для запобігання цим захворюванням.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. На які відділи поділений кишечник?
2. У чому різниця між функціями тонкого й товстого кишечнику?
3. Опишіть механізм усмоктування перетравленої їжі.
III. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення учнів
1. Сальмонельоз.
2. Холера.
3. Глистові захворювання.
Розповідь учителя
Обговорення доповідей з одночасним заповненням таблиці
Захворювання | Причини виникнення й симптоми | Заходи профілактики |
Харчові отруєння | Виникають унаслідок потрапляння до організму з їжею отруйних продуктів біологічної або небіологічної природи. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення | Уживання в їжу тільки якісних продуктів |
Сальмонельоз | Виникає внаслідок потрапляння до організму бактерій з роду сальмонел від хворих або здорових (бактеріоносії) людей або тварин. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення | Уживання в їжу тільки якісних продуктів, не забруднених бактеріями (м’яса, молока, яєць) |
Ботулізм | Виникає внаслідок потрапляння до організму токсину, який виробляють палички ботулізму. Бактерії інфікують м’ясні, овочеві й рибні консерви, солону й копчену рибу, ковбасу. Ознаки: біль у животі, головний біль, запамо- рочення, блювота, запори, порушення зору, мови, ковтання й дихання | Уживання в їжу тільки якісних продуктів і тільки відповідно до терміну придатності. Дотримання правил зберігання й кулінарної обробки продуктів |
Дизентерія | Виникає внаслідок потрапляння до організму дизентерійної палички (бак- терійна дизентерія) або амеби (амебна дизентерія) через молоко, воду або предмети, з якими контактував хворий. Ознаки: слабкість, нездужання, нудота, іноді блювота, пронос, підвищення температури | Дотримання правил особистої гігієни, миття або правильна кулінарна обробка продуктів |
Холера | Виникає внаслідок потрапляння до орга- нізму холерного вібріона через молоко, воду, продукти або предмети, з якими контактував хворий. Ознаки: сильний пронос, блювота, можливі судоми | Дотримання правил особистої гігієни, миття або правильна кулінарна обробка продуктів |
Глистові захворювання | Виникають унаслідок потрапляння до організму паразитичних черв’яків (глистів). Залежно від виду гельмінта розвивається ураження того або іншого органа з відповідними симптомами. Загальними ознаками є втрата ваги, за- гальне нездужання, дратівливість | Дотримання правил особистої гігієни, вживання в їжу тільки якісних продуктів |
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Укажіть причини виникнення й характер перебігу дизентерії.
2. Що спричиняє харчові отруєння?
3. Перелічіть заходи профілактики глистових захворювань.
Самостійна робота учнів
1. Які заходи профілактики є загальними для всіх шлунковокишкових захворювань?
2. Чи можна отруїтися їстівними грибами? (Можна, оскільки їстівні гриби можуть накопичувати різні шкідливі речовини, що знаходяться у ґрунті)
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: