Головна » Зарубіжна література

Сьомий подвиг Геракла: Авгієві стайні (урок)

Мета: ознайомити з міфом про сьомий подвиг Геракла, поповнювати«Словничок давньогрецьких імен і назв»; вдосконалюватинавички аналізу тексту; засвоїти значення фразеологізмів міфологічного походження; здійснювати міжпредметні зв’язки.

Обладнання: міфологічний словник, книга М. Куна «Міфи і легенди Давньої Греції», тексти мініатюри Ф. Крівіна «Авгієві стайні».

Тип уроку:засвоєння, коригування, систематизація нових знань.

У багатьох справах можна обійтися одним

розумом , без хоробрості, але ні в чому не можна

обмежитися однією хоробрістю, без розуму .

Індійська народна мудрість

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Переказ першого подвигу Геракла від 1-ї особи

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

— На дошці записаний епіграф уроку, у якому закрите слово, яке можна

відгадати, розшифрувавши анаграму:

МОРУ З (РОЗУМ)

-Чи погоджуєтесь ви з цією думкою?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до сприйняття твору

— Чи знаєте ви, що означає вислів «авгієві стайні»? (Бруд, безладдя, занедбані справи)

Сьогодні ми дізнаємося про походження цього фразеологізму.

2. Словникова робота

Копрій— оповісник царя Авгія.

Еліда— країна, де правив цар Авгій.

Еос— богиня ранкової зорі.

Авгій— елідський володар, син Геліоса й Гірміни; мав багато худоби, стайніякої невичищалися 30 років. З іменем Авгій первісно пов’язувалося поняття про сонячне божество; бруд у стайнях — це туман і хмари, що їх розганяє сонячний день.

3. Читання міфу «Авгієві стайні»

Перевірка розуміння прочитаного

Тест

(За кожну правильну відповідь — 2 бали)

1) Чергове завдання Еврісфея Гераклові було:

а) небезпечним; б)принизливим;

в) легким.

2) Почувши про завдання вичистити Авгієві стайні, Геракл…:

а) зітхнув із полегшенням; б) замислився;

в)спаленів від образи.

3) Прибувши до Еліди, герой побачив:

а) розкішний палац Авгія;

б)стайні, що нагадували суцільне болото із запаморочливим смородом;

в) безліч худоби на зелених полонинах.

4) Геракл зажадав за вичищення стаєнь:

а)десятину худоби Авгія;

б) безсмертя;

в) подяку Еврісфея.

5) Я к герой вичистив стайні Авгія?

а) Носив на плечах смердючі коші з гноєм;

б) знайшов собі помічників;

в)прокопав рівчак до русла річки, і річка вимила стайні.

6) Я кою була реакція на вчинок Геракла царя Авгія?

а) Зрадів і щиро дякував герою;

б) не міг повірити в те, що сталося;

в)вигнав Геракла разом із сином Філеєм.

Бесіда

-Чому Геракл не пішов одразу до палацу Авгія, а залишився біля стаєнь?(Він хотів подивитися, що йому потрібно буде зробити, зосередитися, поміркувати над тим, як вирішити цю проблему.)

-Чим цей подвиг героя відрізнявся від попередніх?(Раніше Гераклові більшебули потрібні відвага і сила, а тепер знадобився і розум, адже лише розумналюдина могла знайти вихід із такої складної ситуації.)

-Чи можна назвати цей вчинок героя подвигом?(Так, тому що за один деньвичистити те, що забруднювалося 30 років, та ще й зробити це самотужки — це не звичайний вчинок, а подвиг.)

-Чи була користь від цього вчинка Геракла кому-небудь іще, окрім Авгія?(Так, полегшено зітхнули люди з навколишніх сіл, до яких линув сморідз царських стаєнь й отруював повітря.)

-Про які риси характеру героя свідчить цей подвиг?(Розум, мудрість, любовдо людей)

4. Літературні паралелі

А тепер перенесемося разом з героями мініатюри Ф. Крівіна у майбутнє.

Авгиевы конюшни.

К длинному списку исторических событий и лиц подошел маленький человек.

— Я Авгий. Поищите на «А».

— А кто вы такой? — спросил секретарь Истории.

— Известно кто — царь! Сын самого бога Солнца.

— Царей много, да не все попадают в Историю. Вы конкретно скажите,каковы ваши дела.

В разговор вмешался помощник секретаря:

— Поищите на «Г». Это тот Авгий, у которого Геракл чистил конюшни.Секретарь покачал головой:

— Опять этот Геракл! Столько мелюзги потащить за собой в Историю!1964

Бесіда

-Чому секретар не знайшов імені царя Авгія в історії людства? (Тому що він

не зробив значного внеску в історію.)

-Чи правий герой мініатюри, коли говорить: «Опять этот Геракл! Столько мелюзги потащить за собой в Историю!»? (Так, Геракл отримав почесне місцев історії людства завдяки своїм заслугам, подвигам, натомість Авгій потрапив до неї лише тому, що належав до них опосередковано. За життя Гераклпідкорявся царям і богам, але увійшов до історії, натомість ті, хто мали величезну владу, були б забуті людством, якби не відважний герой та його подвиги.)

IV. Підбиття підсумків уроку

«Продовжте речення»

Сьогодні на уроці я:

-здивувався…

-дізнався…

-познайомився…

-зробив висновки…

V.Домашнє завдання

Намалювати ілюстрації до міфів про Геракла.


 

Схожі презентації: