Головна » Зарубіжна література

Байка І. Крилова «Квартет» (урок)

УРОК ВИРАЗНОГО ЧИТАННЯ.БАЙКА І. КРИЛОВА «КВАРТЕТ»

Мета: ознайомити учнів з історією створення байки «Квартет»; працювати над створенням партитури вірша; удосконалюватинавички виразного читання байки; розвивати вміння визначати завдання читця, навички аналізу прочитаного твору;виховувати дбайливе, уважне ставлення до слова.

Обладнання: ілюстрації до байки Крилова «Квартет»; роздрук тексту байки«Квартет» для запису партитури.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Доведіть, що твори І. Крилова «Вовк і Ягня», «Ворона і Лисиця» є байками.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

— Як ви думаєте, що потрібно для того, щоб стати справжнім музикантом?

(Музичний слух, уміння грати на музичних інструментах, працьовитість…)

Сьогодні ми дізнаємося, що з цього приводу думали герої байки І. Крилова

«Квартет».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Словникова робота

Партитура— сукупність усіх партій багатоголосного музичного твору.

Соната— музичний твір, що складається з 3-х або 4-х частин різного темпуй характеру.

Квартет— 1. Музичний твір для 4-х інструментів або голосів. 2. Ансамбльіз 4-х музикантів чи співаків.

Альт— 1. Низький жіночий або дитячий голос, а також співак (співачка) ізтаким голосом.2. Музичний смичковий інструмент, дещо більший за скрипку,або мідний духовий інструмент.

Бас— 1. Найнижчий чоловічий голос, а також співак із таким голосом.2.Мідний духовий інструмент низького регістру й тембру.

Прима— 1. Перший, основний звук гами. 2. Перша струна смичкового музичногоінструменту. 3. Перший інструмент, голос, що виконує провідну партію в оркестрі, хорі.

Втора— другий голос у музичній партії.

2. Історія створення байки «Квартет»

Слово вчителя

—У цій байці Крилов висміяв галасливі й безрезультатні засідання Державної ради, організованої в Росії 1810 року.

Перші читачі відразу впізнали в героях байки Аракчеєва, Мордвинова, Завадовського, Лопухіна.3. Читання учнями байки (мовчки)

Бесіда

-Чому квартет «не йде на лад»? (Музиканти зовсім не вміють грати, але нерозуміють цього, бачать причини своїх невдач в іншому — у неправильномурозташуванні учасників квартету; крім того, щоб досягти високого результату, потрібно грати злагоджено, чого немає в криловського квартету.)

-Чи вірить автор, що в учасників квартету що-небудь вийде? (Ні, він розуміє, що справжня гра неможлива без багатьох років копіткої роботи. Автор іронізує над наївністю своїх героїв, які, не вміючи грати, вирішили «полонитисвоїм мистецтвом світ». Вони впевнені: «У нас затанцюють ліс і гори!»

Єдине, що, на їхню думку, потрібно для гри у квартеті — ноти та інструменти.)

-Яка мораль цієї байки? («Тож, як сідати — ваші сварки марні, Бо з вас музики зовсім незугарні»)

-Чому саме цим тваринам Крилов доручає брати участь у квартеті? Які рисихарактеру вони символізують в інших байках і казках?(Віслюк символізує дурість, Ведмідь — неповороткість, незграбність, відсутність музичного слуху (згадайте: «Ведмідь на вухо наступив»), Мавпа — цікавість, метушливість, легковажність. На відміну від них, Соловей символізує талановитого співака, який і пояснює горе-музикантам: «Щоб буть музикою, потрібне вам уміння Та вуха, що за ваші тонші будуть».)

4.Створення партитури вірша(переклад Ю. О. Кулікової)


Умовні позначення до партітури


5. Виразне читання байки з використанням партитури

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда

-Чи вдалося вам виконати байку «Квартет» бездоганно?

-Яким чином пов’язані музика і поезія?

V. Домашнє завдання

Вивчити байку Крилова (за вибором), підготувати її інсценування.


 

Схожі презентації: