Головна » Зарубіжна література |
Мета:допомогти учням засвоїти ідейно-художній зміст,сюжет драматичного твору; розвивати навички виразного читання за особами, переказу драматичнихтворів, виділення ключових епізодів, їх коментування; виховувати інтерес до літератури, аналітичнемислення, естетичний смак.
Обладнання:портрет письменника, видання твору, ілюстрації донього.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь.Давньогрецький драматург Арістофанще двадцять три століття тому писав про жінок: «Обійтися без них таксамо важко, як і жити з ними».Сучасні чоловіки із цим, мабуть,
погодяться, а сучасні жінки, напевно, те саме скажуть про чоловіків. Не є секретом, що чоловік і жінка по-різному сприймають світ,по-різному думають і діють. Як же знайти гармонію в їхніх взаєминах, як зробити сім’ю щасливою? Як наповнити родинну оселю добром, радістю та щирими почуттями? Про це йдеться в драмі Г. Ібсена «Ляльковий дім», і про це — наш урок.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Знайомство з героями п’єси, виділення ключових епізодіву дії першій
2. Евристична бесіда
·Яка атмосфера панувала в домі адвоката Хельмера?
·Що видається трохи дивним у взаєминах подружжя?
·Чому Нора просить чоловіка зробити їй різдвяний подарунокгрошима?
·Чи можна вважати Хельмера скупим або економним?
·Як характеризують Нору її взаємини з Крістіною?
·Про що свідчить зізнання фру Лінне щодо того, що їй тепер немапро кого піклуватися?
·Як характеризує Нору її зізнання подрузі про борги?
·Як Нора ставиться до своїх дітей?
·Прокоментуйте висловлювання героїв:
«К р о г с т а д. Закон не цікавиться причинами.
·Н о р а. То поганий, виходить, цей закон…»
·Як Хельмер, за його словами, ставиться до тих, хто схибиву житті?
·Відгук яких ідей звучить у словах Хельмера: «Майже всі, хторано схибив у житті, мали брехливих матерів»?
·Чому Нора злякалася й не допустила до себе дітей?
·Чому, на ваш погляд, автор подає таку деталь: «У кутку, біля піаніно, стоїть обібрана, обтріпана, з обгорілими свічками ялинка», — у той час, коли в домі Нори завжди гарно, затишно?
·Про що свідчать такі деталі й характеристики Хельмера: «Торвальд — великий майстер улаштовувати все витончено й красиво»; «Хельмер учить дружину танцювати тарантелу й мріє проїї успіх на вечірці в консула»?
·Чи правда те, що говорить Хельмер дружині: «…Повір, у меневистачить і мужності, і сили. Побачиш, я така людина, якаможе все взяти на себе»?
·Як Нора пояснює хворобу лікаря Ранка?
·Що задумала Нора, почувши погрози Крогстада й роздуми чоловіка щодо нечесності?
·Чому подруга фру Лінне радила Норі розповісти все чоловікові
·й не завадила Крогстаду передати Хельмерові листа зі звинувачуваннями на адресу Нори?
·Чи справді Хельмер — чесна людина?
·Як розкривається характер Хельмера у таких словах і наскільки вони, на ваш погляд, щирі: «Ти любила мене, як дружинаповинна любити чоловіка. Ти не змогла тільки гарненько розібратися в засобах. Але, певне, ти гадаєш, що я менше любитимутебе через те, що ти не здібна діяти самостійно? Ні-ні, сміло зіприся на мене, я буду тобі порадником, керівником. Я не був бимужчиною, якби саме ця жіноча безпорадність не робила тебевдвоє милішою в моїх очах. Ти не думай більше про ті різкислова, які вирвались у мене у хвилину першого переляку, колимені здалося, що все навколо мене рушиться. Я простив тобі,Норо. Клянуся тобі, я простив тобі»?
3. Робота зі схемою «Герої п’єси Г. Ібсена "Ляльковий дім”»
·Доповніть опорну схему, уписавши визначення взаємин між героями.
4. Особливості «нової драми»
·Наведіть приклади зображення автором соціальних відносин та розкриття психології героїв, адже цей твір за жанромє соціально-психологічним.
У ч и т е л ь. Наприкінці ХІХ ст. драматурги-новатори, зокрема й Г. Ібсен, виступали із різким запереченням «добре зробленихп’єс», де головне — закручена інтрига, легко впізнавані, чорно-біліпостаті персонажів, стрімкий діалог, багато сліз, сміху, бурхливих
пристрастей. Драматичний конфлікт (зіткнення) знаходився здебільшого в площині «людина — суспільство», «дійсність — фантазія, мрія, уява» та ін.
У драматичних творах нового типу, зокрема ібсенівських, акцент із зовнішньої дії переноситься на внутрішню: на сцені у звичному для театру сенсі майже «нічого не відбувається»; герої майже нерухомі, просто йде розмова, думка протистоїть думці, головною ж є напруження внутрішнє, непомітне оку глядача; зазвичайконфлікт драми Ібсена зав’язується ще до того, як починаєтьсявласне її дія (так, Нора підписала фіктивний вексель до початкудії I п’єси «Ляльковий дім»); «нові драми» мають відкритий фінал, тобто післязакінчення п’єси достеменно невідомо, як саамерозв’яжеться конфлікт.
Примітка.Останній абзац виступу вчителя учні записуютьу зошити.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»
·Як вислів Соломона стосується Нори:«Мудра жінка будує свійдім, а безумна своєю рукою руйнує його»? Яка, на вашу думку,героїня — мудра чи безумна? Чому Нора не зізналася чоловікові ні відразу, ні потім?
VI. Домашнє завдання
Повторити зміст дій II і III п’єси, уміти переказувати й аналізувати події твору.
VII. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Закінчіть речення:
·Мене вразило…
·Я не думав(-ла), що драматичний твір може…
·Проблема сім’ї — це…
  |
Схожі презентації: