Головна » Зарубіжна література |
Тема.Прислів’я та приказки — джерело народної мудрості
Мета:допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст прислів’їв та приказок, їх значення в духовному розвиткові людства; розвивати навички виразного читання, коментування
прислів’їв, пояснення їх прихованого значення; виховувати
найкращі моральні якості на основі моральних настанов
малих фольклорних жанрів.
Обладнання:збірки прислів’їв народів світу, ілюстрації до них; карта
світу.
Теорія літератури:прислів’я, приказки, «мандрівні сюжети».
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— «Розмова без приказки — як м’ясо без солі»,— говорять африканці. Дійсно, влучним, дотепним словом часто можна розпочати цікаву жваву розмову.
Але прислів’я й приказки необхідно вживати доречно, відповідно до їх прямого
та переносного змісту, щоб не образити співрозмовника. Це й буде завданням
нашого уроку, адже, як слушно зазначають англійці, «добрі слова лікують, погані — убивають». Якщо ви уважно читали статтю підручника, то помітили, що
прислів’я багатьох народів повторюють одну й ту саму думку, стверджують одні
й ті самі істини. Чому так буває, ми також поміркуємо на уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Розповідь напам’ять або читання учнями прислів’їв, які найбільше
сподобалися
2. Відповідь на запитання підручника, виконання завдань
(с. 19 — за підручниом Ю. І . Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко;
с. 25–26 — за підручником Є. Волощук)
IV. Формування нових знань, умінь та навичок
1. Практична робота в групах (або по рядах, за варіантами)
Завдання
Вибрати й записати прислів’я про Батьківщину, рідний край (I група); про
честь, правду, вірність (II група); про мову, слово, навчання (III група).
Знайти в прислів’ях у межах однієї групи спільне та відмінне, зробити висновок.
2. Коментар учителя
— У прислів’ях та приказках утілений колективний життєвий досвід, ідеали,
прагнення, риси характеру людей різних національностей. Це ніби духовний заповіт предків нащадкам: зробити життя людства щасливим, мудрим і справедливим. І хоча у різних народів звичаї та культурні традиції різняться, умови життя
теж неоднакові, проте для усіх характерні любов та страждання, працьовитість
і лінощі, вірність та зрада, мудрість і нерозумність. Саме тому у фольклорі різних
народів зустрічається багато схожих сюжетів, які можна назватимандрівними.
3. Спостереження за будовою та художніми особливостями прислів’їв
та приказок
Завдання
Перечитайте прислів’я якогось народу. Зі скількох частин складається кожне з прислів’їв? Як ці частини співвідносяться? (Переважно з двох частин,
які протиставляються.)
Чим за будовою відрізняються приказки від прислів’їв? (Приказки, як правило, складаються з однієї частини і можуть бути частиною висловлювання (речення) як його частина, наприклад: «Хлопчик не переймався, що не
знає дороги, адже язик і до Делі доведе».)
Які слова прикрашають прислів’я, роблять їх виразнішими, яскравішими? (Прикметники-означення: «чисте (сумління)», «справжня (дружба)»
та ін.; протиставлення-антоніми: людина — тварина, дійдеш — упадеш,
свій — чужий та ін.; порівняння: «Слово без діла — все одно що гітара без
струн», «Тихий, як мурашка, а жалить, як оса» та ін.; іронічні натяки:
«До буддійського монастиря з гребінцями не ходять» (буддійські монахи
голять голови) та ін.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
yy Визначте пряме й переносне (алегоричне) значення прислів’їв.
Дрібка пилу може скаламутити глечик чистої води (африканське).
Не рубай дерево, яке дає тобі затінок (арабське).
Який тесля, така й тирса (англійське).
Яке зерно, такий хліб (французьке).
Боїшся шелесту — не ходи до лісу (німецьке).
Згадайте прислів’я або приказку, в якій…
а) говориться про те, що кільком людям легше впоратися із завданням, ніж
одному (Одна голова добре, а дві — краще);
б) сміються з тих, хто виконує роботу швидко, але дуже неякісно (Поспішиш —
людей насмішиш);
в) радять спершу все добре обміркувати, а потім діяти (Сім разів відмір, а раз —
відріж);
г) говорять про людину, яка за невелику послугу вимагає потім дуже багато
(Одну айву віддасть, а десять візьме (перське);Дає маслинку, а вимагає
бурдюк олії (грецьке)).
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до написання твору за прислів’ям.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з речень:
«На уроці мені найбільше сподобалося (робити, визначати)…»;
«Найцікавішою, найвлучнішою мені здається приказка (прислів’я)…»;
«Я хотів би (хотіла б)…».
Методична примітка-порада
«Мікрофон» — інтерактивний прийом, що використовується під час підбиття підсумків. Учні передають мікрофон одне одному (за вибором або кожному
без винятку) після того, як висловляться.
  |
Схожі презентації: