Головна » Зарубіжна література |
Мета:переказати зміст прочитаних розділів у вигляді розповіді про подвиги Дон Кіхота; продовжити читання роману; зробити попередні висновки про основні риси характеру Дон Кіхота; розвивати навички вдумливого читання; виховувати толерантність.
Обладнання:тексти роману, гравюри-ілюстрації Г. Доре до роману «Дон Кіхот».
Между доспехами и успехами
Дон Кихот выбирает доспехи.
Ф. Крівін
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
1. «Що означають ці слова?»
Поясніть, що означали у житті Сервантеса або його героя Дон Кіхота ці слова.
Ідальго → ... (соціальний статус автора і героя);
Аквавіва → ... (кардинал, в якого служив Сервантес);
Родріго → ... (рідний брат письменника, з яким він потрапив у полон);
в’язниця → ... (місце, де була розпочата робота над романом «Дон Кіхот»);
Біблія → ... (єдина книга, що поступається «Дон Кіхоту» за кількістю мов, якими була перекладена);
дві → ... (частини має роман Сервантеса);
шістсот шістдесят → ... (персонажів у романі);
Росінант → ... (ім’я, яке дав Дон Кіхот своєму коню);
Дульсінея → ... (так називає свою «обраницю» головний герой);
Кіхано → ... (справжнє ім’я Дон Кіхота).
2. Розповідь про подвиги Дон Кіхота
Виразне читаннявірша С. Маршака
ДОН КІХОТ
Пора в постель, но спать нам неохота.
Как хорошо читать по вечерам!
Мы в первый раз открыли Дон Кихота,
Блуждаем по долинам и горам.
Нас ветер обдает испанской пылью,
Мы слышим, как со скрипом в вышине
Ворочаются мельничные крылья
Над рыцарем, сидящим на коне.
Что будет дальше, знаем по картине:
Крылом дырявым мельница махнет,
И будет сбит в неравном поединке
В неё копье вонзивший Дон Кихот.
Но вот опять он скачет по дороге…
Кого он встретит, с кем затеет бой?
Последний рыцарь, тощий, длинноногий,
В наш первый путь ведет нас за собой.
И с этого торжественного мига
Навек мы покидаем отчий дом.
Ведут беседу двое: я и книга.
И целый мир неведомый кругом.
-Про який подвиг героя йдеться у вірші? (Бій із вітряками)
-Розкажіть про вчинки Дон Кіхота, які він вважав подвигами. Чи є вони такими насправді? Аргументуйте свою думку.
II розділ
Дон Кіхот виїжджає у путь, але нічого незвичайного з ним не трапляється. Лише надвечір він потрапляє до корчми, де його поява викликає здивування і сміх.
Дон Кіхот живе у своєму, вигаданому світі. Доведіть це, заповнивши таблицю.
Реальний світ | Уявний світ Дон Кіхота |
Корчма гулящі молодчики свинопас корчмар тріска черствий хліб | Замок пишні дами карлик управитель замку форель пшенична булка |
III розділ
Прагнучи висвятитися на рицаря,Дон Кіхотусю ніч стереже свої риштунки на жолобі біля колодязя. Спроби погоничів напоїти своїх мулів були сприйняти ним як образа, і почалася бійка. Корчмар, аби запобігти новим жертвам, висвячує героя на рицаря.
— У чому пародійність цього висвячення? (Корчмар читав не молитву, а щось бурмотів за видатковою книгою,відпустив «рицареві» потиличника, допомагали йому молодчики. Взагалініхто з учасників «церемонії» достеменно не знав, як вона повинна відбу-
ватися.)
IV розділ
Дон Кіхот заступається за пастуха Андреса,якого тяжко карає його господар. Андрес страшенно вдячний Дон Кіхотові, але як тільки той залишає господаря і пастуха, все знову стає так, як і було. Довірливий рицар вважав, що чесного слова господаря буде досить. Проте він помилявся.
V розділ
Потрапивши додому, Дон Кіхот розповідає про боротьбу з десятьма велетнями. Насправді ж рицар, зустрівши торговців, почав вимагати від них засвідчення, що найпрекраснішою жінкою на землі є Дульсінея Тобоська. Закінчилося все побиттям Дон Кіхота, який так і не зрозумів недоречності своїх вимог.
II. Вивчення нового матеріалу
Читання VI розділу
Проблемне запитання
-Чому герої роману — священик та цирульник — спалюють книжки Дон Кіхота? Чи не варварство це? (Спалювати книжки — неприпустимо, але герої роману пояснюють собі, що роблять це заради ДонКіхота, який зовсім з’їхав із глузду. Герої уважно передивляються всікнижки і залишають ті, які справді мають художню цінність.)
Читання VII розділу.
-Що вплинуло на рішення Санчо Панси супроводжувати Дон Кіхота? (Бажання стати губернатором острова.)
-Що незвичайного було у цьому зброєносцеві? (Він подорожував верхи на віслюку.)
Читання VIII розділу.
-Чому Дон Кіхот вирішив битися з вітряками? (Вважав їх за велетнів.)
-Що радить йому Санчо Панса? (Радить отямитися і не плутати вітряки з велетнями.)
III.Підсумкиуроку
-Які риси виявляє Дон Кіхот під час своїх подорожей? (Сміливість, справедливість, необережність, відірваність від реального життя...)
-Поясніть думку Ф. Крівіна щодо головного героя роману Сервантеса (за мініатюрою «Доспехи Дон Кихота»). «Между доспехами и успехами Дон Кихот выбирает доспехи.
Другие выбирают успехи, потому что мода на доспехи давно прошла. Мода на доспехи обычно либо прошла, либо ещё не пришла. А на успехи — всегда сохраняется».
(Дон Кіхот обирає обладунки, а не успіхи через те, що для нього головне — дія, а не результат. Мода на обладунки не зберігається, тому що бути діяльним та боротися за справедливість важко та небезпечно. Набагато легше прагнути лише успіхів.)
IV.Домашнє завдання
Прочитати XI, XII, XIII, XIX, XXII розділи I частини роману «Дон Кіхот».
  |
Схожі презентації: