Головна » Зарубіжна література |
Мета: допомогти учням розкрити поняття «модернізм», «авангардизм» у поезії; розвивати навички ілюстрування принципів і положень літературних напрямів прикладами з конкретних поезій; виховувати повагу до загальнолюдських цінностей, естетичні смаки,
любов до поезії.
Обладнання:портрети письменників, художні тексти, ілюстративні матеріали.
Тип уроку:поетичний практикум.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь. «Поезія — одночасно Слово і М узика… Словом вона промовляє і мислить. Музикою співає і марить», — говорив С. Мерріль. Про значення слова і красу музики в поезії ми будемо розмірковувати на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Поетичний практикум
— У своєму творчому становленні Р. М. Рільке пройшов основні етапи розвитку літератури кінця ХІХ — початку ХХ ст. від символізму до вершини неокласичної модерністської поезії.
· У його поезії можна знайти багато різних мотивів. Поєднайте уривки з віршів із мотивами, які вони виражають (див. таблицюна наступній сторінці).
Для довідок:1 — б); 2 — в); 3 — а)
· Знайдіть у сонеті Р. М. Рільке «Ось дерево звелось…» образи-символи, алегорії, поясніть їхнє значення в естетиці символізму. (Орфей — узагальнений символ мистецтва. Дерево —духовна еволюція світу, його зростання. Хижа, храм — мале, велике, шлях до зростання. Темний ліс, повний хижих звірів,— це людство, що втратило духовні цінності; темрява — утрата ідеалу; храм — піднесення високої, божественної мудрості.)
Мотиви | Цитати |
1. Відчуження людини в дегуманізованому світі | а) В оцім селі стоїть останній дім, Самітній, наче на краю землі. Іде дорога селищем малим Крізь темну ніч і губиться в імлі. (Пер. М. Бажана) |
2. Ностальгії за втраченою єдністю людини зі світом | б) Вона — вже корінь, і коли нараз Її спинив і з розпачем промовив До неї бог: «А він таки оглянувсь», — Безтямно й тихо запитала: «Хто?» (Пер. М. Бажана) |
·3. Українські мотиви | ·в) Така кохана, — то її ця ліра ·Оплакала за плакальниць усіх, ·Аж світ на плач суцільний обернувся, ·Де знову все було: і ліс, і діл, ·І шлях, і поле, і ріка, і звір… ·Але в плачливому отому світі ·Так само, як над іншою землею, ·І сонце йшло, й зоріло тихе небо… ·(Пер. М. Бажана) |
· Визначте, у чому «орфізм» творчості Р. М. Рільке. (Думка про те, що мистецтво одухотворює кожну річ, людину і навіть звіра. Воно має чарівну силу, яка є і в Бога,— здатність перетворювати світ.)
· Порівняйте різні переклади сонета Р. М. Рільке «Ось дерево звелось…» (М. Лукаша, М. Бажана, В. Стуса), висловте свої уподобання.
(Можна запропонувати учням дослівний переклад для роботи.)
· Творчість Ґійома Аполлінера — це шлях від неоромантизму до кубофутуризму. Дослідники його творчості знаходять і риси символізму. Сам поет називав себе сюрреалістом.
· Порівняйте вірші «Лорелея» Г. Гейне та Ґ. Аполлінера.
Г. Гейне | Ґ. Аполлінер |
Схожість | |
Міф як спосіб розкриття внутрішнього світу героя; наближення міфу до сучасності; утвердження цінності людської особистості | |
Відмінність | |
Вірш ліричний, з елементами фантастики. У центрі уваги — переживання героя. Виражене емоційне світосприйняття | Ліро-епічний твір, позбавлений фантастики. У центрі уваги — Лорелея. Трагічний конфлікт героїні з бездуховним і ницим світом |
· Які проблеми, крім кохання, порушуються у вірші Ґ. Аполлінера «Міст Мірабо»?(Життя і смерті, тлінності й вічності,існування особистості)
· Розкрийте символіку образів цієї поезії.
·Сена — … (уособлення життя і часу, у якому зрештою все минає — і надії, і кохання, і розчарування);
·годинник, зміна дня і ночі — … (час, його плинність і вічність);
·міст — … (символ кохання і символ вічного, непідвладного часу зв’язку між минулим і прийдешнім).
· Поєднайте художні засоби й уривки поезій.
1. Журба і втіха; вода бігуча — життя хода тягуча; минають дні, а я ще є | а) порівняння |
2. Любов сплива, як та вода бігуча | б) алітерація |
3. А я ще є, … а я ще є | в) рефрен |
4. Вода тече, хлюпоче Од вічних поглядів спочити хоче | г) антитеза |
Для довідок:1 — г; 2 — а; 3 — в; 4 — б.
Як ви думаєте, що відповіла у віршованій формі Ґ. Аполлінеру Марі Лорансен, з якою він розлучився і написав із цього приводу вірш «Міст Мірабо»?
Порівняйте свої припущення з текстом вірша російською.
* * *
Не просто печальная,
А скорбящая.
Не просто скорбящая,
А несчастная.
Не просто несчастная,
А страдающая.
Не просто страдающая,
А покинутая.
Не просто покинутая,
А сирая.
Не просто сирая,
А изгнанная.
Не просто изгнанная,
А мёртвая.
Не просто мёртвая,
А забытая.
(Перевод М. Яснова)
· Розшифруйте опорно-логічну схему поезії Ґ. Аполлінера «Зарізана голубка й водограй».
· Знайдіть у вірші Ф. Ґарсія Лорки «Касида про сон під зорями» приклади персоніфікації природних сил і стихій. («Бик — присмерк,що реве багряно»; «Небо — слон здоровий»; «Про пісок ізгарячого півдня, // Що сумує без білих камелій // І так слізноїх просить, бідний…»)
· Визначте риси, спільні для поезії Р. М. Рільке, Ґ. Аполлінера, Ф. Ґарсія Лорки(у групах з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Очікувані відповіді
·Оригінальне бачення світу, його проблем.
·Пошуки нових форм вираження.
·Утвердження активно-творчого ставлення до життя.
·Творче використання традицій символізму, романтизму та реалізму.
ІV. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного твору (див. домашнє завдання уроку № 20).
Індивідуальне завдання:підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях О. Блока(до уроку № 26).
V. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
·Найбільше задоволення я отримав(-ла) від читання (роботи)…
  |
Схожі презентації: