Головна » Всесвітня історія

Вступ. Відлік часу в історії (урок)

Мета:датиуявлення про місцеісторіїстародавньогосвітуувсесвітнійісторії; розглянути періодизацію історії людства; дати визначення понять «цивілізація», «археологія», «антропологія», «етнографія»; розвивати хронологічні вміння; виховувати в учнів зацікавленість до історії людства.

Тип уроку:засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання:ГоловановС.,КостиркоС.Історіястародавньогосвіту (к., 2006),Шалагіновао.,ШалагіновБ.Історіястародавньогосвіту (к., 2006), роздавальний матеріал, політична карта світу.

Поняття:«історія cтародавнього світу», «цивілізація», «етнографія», «антропологія», «археологія».

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь.у5-мукласівипознайомилисязминулимнашоїкраїни.А

нинімивирушаємовтічаси,колинанашійпланетіз’явилися найдавніші люди, почало формуватися людське суспільство,виниклипершідержави.Цейперіодісторіївивчаєособливанаука — історія стародавнього світу, яка досліджує початки всесвітньої історії і, відповідно, є її складовою.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учительрозповідаєпробудовупідручника,умовніпозначки, правила роботи з ним.

Працюємо зі схемою «Періодизація всесвітньої історії»

.

(Періодизація всесвітньої історії записується в зошит.)

У ч и т е л ь.Важливимпідчасвивченняісторіїстародавнього світу є розуміння поняття «цивілізація».

Формуємо поняття

Цивілізація — це рівень розвитку суспільства, коли в суспільстві виникаєнерівністьміжлюдьмийутворюєтьсядержава,з’являються міста, писемність.

Працюємо зі схемою

Історичні джерела


(Речові, писемні, усні)

Завдання

1.Наведітьприкладиречових,писемнихтауснихісторичних джерел.

2.Яканаука вивчає матеріальні історичні джерела? (Археологія)

3.Які щедопоміжні історичні наукиви знаєте? (Геральдика, сфрагістика, нумізматика, хронологія)

У ч и т е л ь. Допоміжнимиісторичними наукамиєтакожетнографіятаантропологія.(Визначенняпонятьзаписуєтьсявзошиті.)

Етнографія —наука,щовивчаєособливостіжиття,побуту,господарства, культури і вірувань різних народів.

Антропологія — наука, що вивчає походження і розвиток людини, залишки викопних істот.

Працюємо в парах

Длязакріпленнятакращогозапам’ятовування матеріалуучнімають співвіднести поняття та їх визначення.

1)Етнографія

А)Наука, що вивчає системи літочисленняі календарі, встановлює дати створення речових і писемних пам’яток

2)Антропологія

Б)Наука про походження і розвиток людини

3)Хронологія

В)Найбільш тривалий період всесвітньої історії

4)Археологія

г)Наука, що вивчає історичне минуле людстваза речовими джерелами

5)Історія стародавнього світу

Д)рівень розвитку суспільства, коли між людьми виникає нерівність й утворюється держава; з’являються міста, писемність

6)Цивілізація

Е)Наука, що вивчає звичаї, традиції, вірування і побут народів

Відповідь: 1 Е, 2 Б, 3 А, 4 г, 5 В, 6 Д.

Формуємо хронологічні вміння

Учитель будує лінію часуі пропонує учням відповісти на запитання.

1.Яка подія вважається початком нашого літочислення?

2.Яку дату прийнято вважати роком народження Ісуса Христа?

3.Яку назву отримав період історії після народження Ісуса Христа?

Учитель має пояснитидітям, щовідлік роківдо нашоїериведеться у зворотному напрямі.

1.Філософ Аристотель жив у 384–322 рр. до н. е., математик і фізик Архімед — у 285–212 рр. до н. е. Хто з цих славетних людейжив раніше? (Аристотель)

2.Повстання Спартака відбулося у 76 р. до н. е. В якомустолітті й тисячолітті це сталося?

ІV.Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника і нові поняття.


 

Схожі презентації: