Головна » Всесвітня історія |
Мета: дати уявлення про Давню Індію, природно-кліматичні умови і географічне положення, історію утворення найдавніших держав долини річки Інд; розвивати вміння знаходити загальне в історії розвитку Давньої Індії та інших країн, удосконалювати навички роботи з історичною картою і підручником; засвоїти поняття: «Індостан», «Інд», «Ганг», «арії», «раджа», «варни», «касти»; виховувати пошану до історії і культури інших народів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: історична карта, підручник, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання на повторення
1. Що таке цивілізація?
2. Де виникли перші цивілізації? З чим це було пов’язано?
3. Назвіть найдавніші міста. Як вони виникли?
Вчитель підбиває підсумки бесіди: перші цивілізації виникали зазвичай у долинах річок. Життя на березі ріки означало наявність родючого ґрунту, який легко зрошувати й обробляти. Річкою легше, ніж сушею, перевозити вантажі. Саме тому в Єгипті люди селилися на березі Нілу, в Месопотамії — на берегах Тигру та Євфрату і, в Індії — в долині Інду.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Природно-кліматичні умови та географічне положення Індії
Коментоване читання тексту параграфа супроводжується роботою з ілюстраціями та історичною картою.
Бесіда за питаннями
1) Опишіть географічне положення Індії щодо Єгипту, Месопотамії.
2) Які кліматичні особливості могли привернути увагу людей в долині річки Інд?
3) Чому долину річки Ганг почали освоювати пізніше, ніж басейн річки Інд?
Опорний конспект
Півострів Індостан | |
Центральна частина | – плоскогір’я Декан |
Північ країни | – гори Гімалаї відділяють від зовнішнього світу |
Західна частина | – узбережжя Аравійського моря (Індійський океан) |
Східна частина | – узбережжя Бенгальської затоки (Індійський океан) |
Найдавніші цивілізації долини річки Інд
Самостійна робота за завданням
Опрацювати текст параграфа і скласти до нього 5 питань, що починаються словами «хто», «де», «коли», «чому». Наприклад: Коли виникли перші землеробські поселення в гірських районах Індської долини? Де виникла Індська цивілізація? та ін.
Виконання завдання продовжить підготовку учнів до роботи зі складанню плану параграфа.
Опорний конспект
Найдавніші міста в долині річки Інд:
• Моженджо-Даро, Хараппа.
• Час виникнення — ІІІ тисячоліття до н. е. Існування — близько 1 тис. років.
Структура
Центр (піднесена частина) — фортеця правителя
Навколо — місце поселення городян
Вулиці — перетинаються під прямим кутом
Будинки — від маленьких хатин до 2–3-х поверхових будівель
Особливість — наявність водогону і каналізації (вперше на Сході)
Основні заняття
Землеробство | Скотарство | Ремесло |
Вирощування ячменю, рису, пшениці та ін. | Розведення кіз, овець, буйволів, верблюдів, корів, віслюків | Гончарне, прядильне, ювелірне, обробка бронзи |
Розвиток торгівлі |
ІІ тисячоліття до н. е. — завоювання Індії аріями. Загибель найдавніших міст.
Вторгнення аріїв до Індії
Розповідь вчителя супроводжується роботою з ілюстраціями та історичною картою.
Опорний конспект
Наслідки арійського завоювання
Арії — «благородні люди» — кочівники-скотарі, що прийшли з північного заходу (Європи) — вважаються предками більшості європейських народів і деяких азіатських народів (індійців, персів)
Асимілювалися з місцевим населенням
Перешли до осілого способу життя
Почали займатися землеробством
Освоїли долини Гангу
Створили нові держави (правителі — раджі)
Соціальний устрій індоарийського суспільства — розподіл на варни (касти) — замкнені групи людей, що розрізняються за своїм положенням в суспільстві. Приналежність до варни передавалася у спадщину.
ІV. Закріплення нових знань
Географічний диктант: «Вірю — не вірю»
Роздаються картки. Потім пропонуються твердження, серед яких є істинні і помилкові. Необхідно позначити знаком «Х» істинні та помилкові твердження.
Картка № | Питання № | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Вірю | ||||||||
Не вірю |
1. Індійська сивілізація виникла в долині річки Інд.
2. Найбільшими містами Індської цивілізації були Ієрихон і Чатал-Гуюк.
3. Високорозвинена Індська цивілізація — третя за давністю на Землі після Єгипту і Шумера.
4. У другій половині ІІ тис. до н. е. до Північної Індії проникли племена аріїв.
5. Природні умови в долині річки Ганг були більш сприятливими для господарської діяльності, ніж в басейні річки Інд.
6. Вожді індоєвропейців називалися раджами.
7. Основними заняттями жителів Індії були торгівля і мореплавство.
V. Підсумки уроку
Вчитель зачитує твердження, вказуючи правильні та помилкові, а діти, обмінявшись картками, самостійно їх перевіряють. Вчитель указує на типові помилки та акцентує увагу на основних моментах уроку.
1. Найдавніша цивілізація Індії процвітала в долині Інду в к. III — поч. II тис. до н. е.
2. Один з найбільших міських центрів цієї цивілізації розкопаний археологами в Мохенджо-Даро.
3. У другій половині II тис. до н. е до Північної Індії проникли племена аріїв.
4. До середини I тис. до н. е. була заселена долина річки Гангу, сформувалися держави.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа; виконати завдання по контурних картах; скласти кросворд на 20 слів за темою.
  |
Схожі презентації: