Головна » Право |
Мета:ознайомити учнів з передбаченими законом шляхами захисту цивільних прав, особливостями та порядком притягнення до цивільно-правової відповідальності, розвивати вміння розв`язувати юридичні задачі з використанням нормативно-правових актів, виховувати почуття відповідальності за свої дії та розуміння можливої відповідальності за завдану шкоду.
Обладнання:витяг з Цивільного кодексу України, картки із задачами зі спадкового права, картки з назвами родичів, схеми «Шляхи захисту цивільних прав», «Види цивільно-правової відповідальності».
Основні поняття: джерело підвищеної небезпеки, дольова, солідарна та субсидіарна відповідальність.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Розмістіть на дошці картки з назвами родичів за чергами спадкування
Орієнтовний перелік карток:мати, син, дідусь, онук, брат, двоюрідна сестра, племінник, хрещений батько, кум, дружина тощо.
2. Термінологічно-цифрова розминка (поняття спадщина, спадкоємець, заповіт тощо:
• 1/2 (частина, яку отримує спадкоємець, який має право на обов’язкову долю спадщини), 5 (кількість черг спадкування);
• 6 (строк, протягом якого потрібно вступити у спадщину) тощо).
3. Розв`язання юридичних задач зі спадкового права.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.Згадайте, які види юридичної відповідальності вам відомі.
В яких випадках настає цивільно-правова відповідальність?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Захист цивільних прав
Розв’язання юридичних задач шляхом роботи з текстом підручника та
ст. 16 Цивільного кодексу України(с. 178 підручника)У житті часом трапляється, що цивільні права особи так чи інакше порушуються. У цьому випадку виникає потреба в їх захисті.
Завдання
У наведених ситуаціях запропонуйте, який орган та яким способом може бути захищено цивільні права.Ситуації
1 Громадянин придбав телевізор, однак через два тижні той вийшов з ладу. Магазин, в якому було придбано телевізор, відмовився виконати вимогу покупця про здійснення безоплатного ремонту телевізора.
2 Громадянин, якого готували до операції та вже почали введення у наркотичний сон, на пропозицію одного з лікарів підписав угоду про дарування цьому лікареві власного дачного будинку. Після операції, опритомнівши, він дуже здивувався і вказав, що в момент підписання він не розумів значення своїх дій.3 Автомобіль громадянина було пошкоджено вночі групою нетверезих юнаків.
4 Колишня дружина виганяє громадянина з квартири, яка належить їм у рівних долях та де він зареєстрований.5 Колишній шахтар протягом тривалого часу не може отримати від шахти, на якій він свого часу зазнав травми під час аварії, компенсацію за втрату працездатності.
Словникова роботаПозовна давність— це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
ЗавданняЗа допомогою ст. 257–259 та 268 Цивільного кодексу (с. 179 підручника) визначте, яка позовна давність має діяти в кожному з розглянутих випадків.
Особливості цивільно-правової відповідальності
Розповідь вчителя з елементами бесіди
Що найбільше цікавитиме людину, якій завдано матеріальної шкоди, — не повернуто борг, пошкоджено автомобіль, вийшов з ладу в період гарантійного строку холодильник тощо?
У ч и т е л ь.Переважно компенсаційний характер цивільно-правової відповідальності, основна мета — відшкодування завданих збитків.
Запитання
Чи можлива ситуація, коли винний самостійно захоче відшкодувати завдані збитки?
У ч и т е л ь. Можливість добровільного відшкодування збитків.
Запитання
Чи буде, на вашу думку, притягнуто до відповідальності крадія або вбивцю, якщо не буде заяви, яка б порушувала питання про відповідальність? Чи є така заява обов’язковою для порушення справи правоохоронними органами?
У ч и т е л ь. Позовний (приватний) характер цивільно-правової відповідальності, необхідність заяви зацікавленої (постраждалої) сторони для
втручання суду.
Можливість притягнення до відповідальності навіть за відсутності вини.
Види цивільно-правової відповідальності та особливості цивільно-
правової відповідальності неповнолітніх
Робота в малих групах (аналіз ситуацій)
Розгляньте пропоновану ситуацію, запропонуйте шляхи її розв’язання (хто має відшкодувати збитки).
1. Четверо чоловіків пішли до лісу. Вони розпалили багаття і випадково підпалили мотоцикл, який стояв поруч, завдавши власникові збитки на суму
20 000 грн. Потерпілий цікавиться, хто з чоловіків має відшкодовувати йому збитки? (В учнів зазвичай виникають декілька версій — подати позов до організатора, лідера, ініціатора; подати позов до кожного з винуватців у рівних долях. Необхідно наголосити, що у випадку завдання шкоди, закон стоїть на боці, перш за все, потерпілого, тобто він може подавати
  |
Схожі презентації: