Головна » Хімія |
Цілі уроку:розширити знання про класифікацію неорганічних речовин і номенклатуру неорганічних речовин на прикладі солей; навчити називати солі, складати їхні формули за валентностями, розпізнавати з-поміж інших класів неорганічних сполук; розвивати вміння й навички складати формули за валентністю на прикладі солей, виконувати обчислення.
Тип уроку:комбінований.
Форми роботи:робота з опорною схемою, розповідь учителя, демонстраційний експеримент, групова робота.
Обладнання:Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, зразки солей, картки-завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Хімічний диктант за назвами кислот і оксидів
1) купрум (ІІ) оксид;
2) сульфатна кислота;
3) хлоридна кислота;
4) карбон (ІV) оксид;
5) алюміній оксид;
6) карбонатна кислота;
7) ортофосфатна кислота;
8) сульфатна кислота;
9) ферум (ІІІ) оксид;
10) нітратна кислота.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, виклад нового матеріалу
Демонстрація 9.Зразки солей
1) NaCl - кухонна сіль
2) CuSO4- мідний купорос
3) Na2SO4- каустична сода
4) KMnO4- марганцівка
5) KNO3- калійна селітра
(На склянках наведені тривіальні назви.)
- Де використовуються ці солі?
1. Які неорганічні сполуки належать до класу солей?
Солі, представлені на столі, належать до класу середні солі.
Розрізняють: середні (Na2CO3), кислі (NaHCO3) й основні ((CuOH)2CO3) солі.
2. Як називаються солі відповідно до сучасної української номенклатури?
Назва металу (валентність, якщо змінна) + назва кислотного залишку.
Скористаймося таблицею «Назви кислот» і назвемо солі, які є на вашому столі.
1) NaCl — натрій хлорид
2) CuSO4— купрум (ІІ) сульфат
3) Na2SO4— натрій сульфат
4) KMnO4— калій перманганат
5) KNO3— калій нітрат
3.Аналогічно можна скласти формули солей, знаючи їхню назву, валентність металу й валентність кислотного залишку.
Ферум (II) хлорид — FeCl2
Натрій фосфат — Na3PO4
Алюміній сульфат — Al2(SO4)3
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в парах
Кожна пара одержує картку-завдання.
1. Складіть формули солей.
2. Дайте назву за сучасною українською номенклатурою.
Учні по черзі читають складені формули солей, записують у зошитах і, за необхідності, на дошці, дають солям назви.
3.Додаткове завдання.
1) Серед одержаних солей виберіть формулу солі з найбільшою молярною масою.
2) Обчисліть кількість речовини в 32 г цієї солі.
3) Обчисліть, у якій масі міститься 2 моль солі.
V.Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього.
Творче завдання
1. Складіть формули солей Калію з усіма кислотними залишками в таблиці й дайте їм назви.
2. Підберіть приклади історично сформованих назв солей.
  |
Схожі презентації: