Головна » Історія України |
Мета:охарактеризувати адміністративно-територіальний устрій та регіональний поділ українських земель у складі Австрійської імперії наприкінці ХVIII — на початку ХІХ ст., а такожз’ясувати соціальне та національне становище українського населення, визначити суть політики, що провадив австрійський уряд щодо українців; розвивати в учнів уміння самостійно опрацьовувати історичні документи, схеми, таблиці, аналізувати матеріал, вміти виділяти основне й другорядне, давати порівняльну характеристику певним історичним процесам, висловлювати свою точку зору; виховувати в учнів патріотичні почуття.
Основні поняття: інтеграція, адміністративно-територіальний устрій, реформа.
Обладнання:карта «Українські землі в складі Австро-Угорської імперії», карта «Українські землі у складі Російської імперії в ХІХ ст.», роздавальний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• визначати хронологічну послідовність подій даного періоду;
• показувати на карті українські землі в межах Австрійської імперії;
• порівнювати політико-адміністративний устрій українських земель у складі Російської та Австрійської імперій;
• описувати становище українського населення та ознаки повсякденного життя українців у складі Австрійської імперії;
• порівнювати становище українського населення та ознаки повсякденного життя українців в обох імперіях;
• аналізувати та узагальнювати історичні факти;
• здійснювати критичний аналіз джерел та давати власну оцінку інтерпретації подій в історичних документах.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
1. До складу яких держав входили українські землі на початкуХІХ ст.? Покажіть їх на карті.
2. Коли і як потрапили західноукраїнські землі до складу Австрійськоїімперії?
3. Пригадайте, яким було становище галицьких земель у складіРечі Посполитої в другій половині XVIII ст.
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.
Австрія являла собою не країну, а імперське утворення. У XIX ст. вона складалася із суміші 11великих народів і ряду менших етнічних груп, що населяли більшу частину Східної Європи й 1800 р. становили близько однієї сьомої населення всього континенту.(Учитель показує територію Австрійської імперії,прапорцями різного кольору позначає території інших держав, яківходили до її складу, в тому числі й західноукраїнські землі. Це допоможе учням краще зрозуміти термін «клаптикова імперія».)Поширюючи свій суверенітет на приєднані землі, династія Габсбургів, як правило, не змінювала, традиційних форм влади в тих королівствах, герцогствах, провінціях і містах, які вона захоплювала.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
У ч и т е л ь.
Переважна більшість українців в Австрійській імперії проживала в Галичині— південно-східній частині колишньоїРечі Посполитої, захопленої Габсбургами після першого поділуПольщі 1772 р. Двома рокамипізніше до Галичини була приєднанаБуковина — невеликий український край, що його відібрала Австрія в ослабленої Османської імперії. Нарешті, у 1795 р., після третього й останнього поділу Польщі, до імперії були також включеніземлі, заселені поляками (включаючиКраків). Якщо Східну Галичину заселяли переважно українці, то Західна Галичина здебільшого була населена поляками. Поєднання в одній адміністративній провінціїцих двох народів стане в майбутньому причиною напружених відносин між ними.
Під посереднім контролем Габсбургів перебував ще один заселений українцями регіон. Розташоване на західних схилах Карпатськихгір Закарпаттяз часів середньовіччя входило до складуУгорського королівства.
Робота в групах
Клас ділиться на 4 групи, які працюють над питаннями і виконують завдання до них.
1-а група.Опрацювати за допомогою схеми питання «Адміністративно-територіальний та регіональний поділ українськихземель у складі Австрійської імперії» й виконати завдання.
Завдання
1. Проаналізуйте дану схему та охарактеризуйте адміністративно-територіальний ірегіональний поділ українських земельу складі Австрійської імперії.
2. Знайдіть і покажіть ці території на карті.
3. Порівняйте, використовуючи карту, адміністративно-територіальний устрійзахідноукраїнських земель у складі Австріїз адміністративно-територіальним устроєм українських земельу складі Росії.
2-а група.За допомогою таблиці опрацювати питання «Чисельність населення та його етнічний склад» і виконати завдання.
Східна Галичина | Буковина | Закарпаття |
• 65 % населення —українці (селяни,духовенство, інтеліґенція). • 20 % — поляки(шляхта). • 10 % — євреї (купці,ремісники, лихварі). • 5 % — інші національності | • Більшість населення складалиукраїнці, переважно селяни. • Панівне становище займаютьрумуни(бояри) | • Більшість населеннятакож складали українці(селяни). • Панівне становищезаймаютьугорці (поміщики, ремісники). • Також проживали румуни, поляки (купці, ремісники, службовці), німці(чиновники, службовці) |
Всього в Західній Україні проживало 3,5 млн чоловік, з них українців —2 млн чоловік |
Завдання
1. Проаналізуйте дані таблиці та охарактеризуйте чисельність та етнічний склад населення на українських землях у складі Австрійської імперії.
2. До якого стану входила переважна більшість українців? Чому?
3-я група.Використовуючи текст підручника та уривок з книгиО. Субтельного (Україна: історія. — К.: Либідь,1993. — С. 339–341),опрацювати питання «Становище українського населення».
Становище українського населення |
• На території українських земель діяли австрійські закони, державнамова — німецька. • Губернаторів (очолювали провінції) і урядників (очолювали округи)призначав австрійський імператор. • Українські землі були найвідсталішими австрійськими провінціями(відсутність промисловості і торгівлі, великих міст, шляхів сполучення, закріпаченість, бідність і неосвіченість українського населення). • Українці потерпали від національного і соціального гніту (великі податки, панщина, повне безправ’я кріпаків, національна дискримінація) |
Завдання
1. Як ви думаєте, яку політику проводив австрійський уряд щодоукраїнських земель? Чому?
2. Що було спільного в політиці Російської та Австрійської імперій щодо українців?
4-а група.Прочитавши текст підручника та ознайомившись зізмістом таблиці
«Реформи Марії-Терезії та Йосифа ІІ», виконатизавдання.
Реформа | Марія-Терезія | Йосип ІІ |
Адміністративна реформа | • Створено орган влади, підпорядкований імператору —Державну Раду; • на території Австрії діялиавстрійські закони, використовувалася німецька мова; • створено постійну армію; • здійснення політики протекціонізму (підтримки торгівліі промисловості); • прийнято новий кримінальний кодекс (обмежено застосування тілесних покарань) | • Запроваджено централізовану систему управління; • продовжено політику протекціонізму, яка сприяла розвиткові капіталістичних відносин |
Аграрна реформа | • Здійснено перепис приєднаних земель, визначено повинності селян; • заборонено панщинув неділю і свята; • заборонені примусові роботибез згоди селян | • Селяни звільнялися відособистої залежності,їм надавалися деякі громадянські права(одружуватися без згодипоміщика, посилати ді- тей на навчання, звертатися зі скаргами на поміщика, поміщики позбавлялися правасуду над селянами); • чітко визначено розмірипанщини — не більше3 днів на тиждень |
Релігійна реформа | • Визнано рівні права католицької та уніатської церков; • 1774 року у Відні відкритогреко-католицьку семінарію | • 1781року всі християнські церкви одержалирівні права; • церква підпорядковувалася державі; • відкрито уніатські семінарії у Львові та Ужгороді |
Реформа освіти | • 1777 року введено навчання в початкових класах рідною мовою | • Запровадив світську освіту; • 1784 р. ЗаснувавЛьвівський університет |
Завдання
1. Як ви вважає те, яку роль відіграли реформи Марії-Терезії таЙосифа ІІ для розвитку економічного, суспільного, релігійногоі культурного життя Галичини та Буковини?
2. Чи змінилося становище українського населення після проведення реформ? Як саме?
V. Узагальнення та систематизація знань
Робота з джерелами інформації
Учні мають ознайомитися з документами й виконати завдання.
Із праці М. Грушевського «Ілюстрована історія України»
«Важливо було, передусім, що розвіялося те почуття безвиході,яке огорнуло було українську людність в часи упадку в ХVІІІ ст.Заходи австрійського уряду розбудили надію на кращу будучинуй енергію змагання, боротьби за кращу долю».(Грушевський М. С.
Ілюстрована історія України. — К.: Наукова думка, 1992. —С. 444)
Завдання
1. Чи згодні ви з думкою Грушевського? Чому?
2. Як ви думаєте, чому у Грушевського були підстави стверджувати, що реформи «розбудили надію на кращу будучину»?
Із праці О. Субтельного «Україна: історія»
«За всіх своїх вражаючих масштабів реформи Йосифа ІІ насправді більше свідчили про те, чого він прагнув, ніж про те, чоговін фактично досягнув. У Галичині, як і в інших частинах імперії,багато реформ наштовхнулися на нездоланні перешкоди. …За всієїсвоєї обмеженості й неповноти реформи Йосифа ІІ й Марії-Терезіївсе ж поліпшили умови життя західних українців — одного з найбільш пригноблених народів імперії, вплинувши не лише на їхнєматеріальне буття, а й на погляди та настрої».(Субтельний О. Україна: історія. — К.: Либідь, 1993. — С. 273–276)
Завдання
1. Як ви думаєте, які перешкоди існували для проведення реформ?
2. Чому реформи Марії-Терезії та Йосипа ІІ Субтельний називаєобмеженими й неповними?
3. Чи однаково два історики визначають значення реформ для українців? Спробуйте порівняти ці документи.
VІ.Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника.
  |
Схожі презентації: