Головна » Історія України

Київська держава за часів правління Володимира Великого (урок)

Мета: у ході вивчення життя та діяльності князя Володимира Святославича довести, що Київська Русь стала в Х-ХІ ст. найбільш розвиненою й великою державою Європи; розвиваючи історико-аналітичне мислення учнів, поглибити розуміння ними державотворчих процесів, основ внутрішньої й зовнішньої політики; навчати учнів блокувати матеріал у текстові таблиці, працювати з історичними джерелами й картою, давати характеристику державним діячам; виховувати в учнів почуття гордості за історичне минуле України.

Опорні поняття: держава, цивілізованість, реформа, політика, феодальні міжусобиці.

Обладнання уроку: карта «Київська Русь IX-XI ст.», уривки з «Повісті минулих літ», матеріали посібника С. Коляди «Дидактичні матеріали з історії України».

ХІД УРОКУ

І. Актуализація знань

1. Попереднє знайомство учнів з темою за підручником.

2. Складання плану прочитаного, продумування питань.

II. Основна частина

Структура уроку

Програмні питання

Постановка проблеми

Прийоми їх вирішення

Напрями вирішення питань і проблем

І. Вступ

Актуальність теми.

Мета. План.

Прийоми

• Чому ця тема є головною в курсі?

• Чи можна назвати Київську Русь початку XI ст. найцивілізованішою державою?

• Чому князя Володимира звуть Великим?

Слово вчителя

• З дикого конгломерату 20 племен - Володимир = цивілізована країна.

• Мета: «Від робочича - до Великого» (980-1015 рр.).

• Його портрет - перший у грошовій системі - 1 грн.

II. Основна частина (полілогічна співбесіда)

1. Міжусобна війна Святославичів (972-978 рр.).

Проблеми на початку княжіння

• Які були причини усобиці між синами Святослава?

• Яким був шлях Володимира на Київський престол?

Відтворення змісту через проблемний полілог за схемою: група 1 - рецензія

група 2

Робота з картами (Літопис, С. 151).

Зміна учнів полілогу:

група 2 - рецензія - група 1

(Слова літописця, С. 149)

• 970 р. - князі­намісники: Ярополк -Київ, Олег - Овруч, Володимир­«робочич»- Новгород (до 978 р.);

• міжусобна війна Ярополк - Олег - Володимир;

• Володимир - до варягів по допомогу;

• похід на Полоцьк - примушення Рогнеди;

• похід проти Ярополка та його вбивство варягами в 978 р.

2. Реформи Володимира:

а) зовнішня політика;

б) внутрішньо

політичні реформи;

в) хрещення Русі у 988 р. (розгляд на окремому уроці)

• Як Володимир вирішив зовнішньо

політичні проблеми?

• Які нові землі приєднав?

• Які реформи провів Володимир?

• Що дала військова реформа?

• Чи мала місце така реформа в Європі?

Зовнішня політика:

• 980-984 рр. - приборкання в’ятичів, радимичів, приєднання Червенської Русі, частини Литви;

• відбиття печенігів, укріплення кордонів;

• шлюбна дипломатія (4 дітей - у 4 країнах Європи + жінки у Візантії);

• 1013 р. - угода зі Священною Римською Імперією;

• посол до Папи Римського.

Висновок: зростання міжнародного авторитету Київської Русі

• Навіщо будувались міста, земляні «змієві вали»?

• Що означає поняття «цивілізована ­країна»?

• Що дало запровад

ження християнст

ва?

По ходу уроку учні заповнюють таблицю: «Реформи князя Володимира, їх державне значення»

Адміністративні реформи:

• уведення законів «Статут земельний»;

• відкриття початкової школи;

• поділ країни на округи та волості;

• призначення 12 синів намісниками - удар по місцевих князівствах;

• запровадження єдиних грошей - гривень, герба, тризуба;

• будівництво міст­фортець, захисних валів на півдні;

• військова реформа: служба за землю феодалів;

• проведення судової реформи;

• поповнення казни;

• хрещення.

Висновок: Володимир побудував могутню державу.

Зміни в характері Володимира після хрещення:

• пожертвування убогим, скасування смертної кари, будівництво церков;

• бунт синів Святополка та Ярослава;

• 15 липня 1015 р. - смерть, поховання в церкві Св. Богородиці. 3 1242 р. - канонізація Святим і Рівноапостольним

III. Підсумкове закріплення

1. Доведіть, що Володимир - Великий.

2. Доведіть, що Київська Русь початку XI ст. перетворилася на наймогутнішу та найбільшу державу в Європі

Діалог між учителем та учнями

Площа 800 тис. км2, єдиний закон, сильна армія.

• Високий рівень економіки;

• багато міст, підвищення добробуту населення;

• високий рівень духовної культури (церкви, ­освіта, бібліотека);

3. Який історичний урок маємо для сучасної України?

• монотеїстична релігія - Володимир Великий - зразок державного діяча для сучасної України

IV. Домашнє завдання

Читати «Хрещення Русі» за підручником


 

Схожі презентації: