Головна » Мовознавство |
Мета: ознайомити шестикласників з основними способами словотворення; cформувати загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова; звернути увагу дітей на красу й багатство осені.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Настановчо-мотиваційний етап
Психологічна настанова щодо вивчення розділу «Словотвір. Орфографія».
Ознайомлення учнів зі структурою розділу.
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок шестикласників
Робота над зв’язним висловлюванням
·Прочитати мовчки текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку висловлювання.
Зменшеннясвітла і зміна кольорів у природі вказують на осінь. Золотяться березові гаї, набульварахі в парках устеляються першим жовтим листям доріжки.
Вітер підхоплює крилаті насіниниберезокі липок, кленів ісосонокі переносить їх на далекі відстані. На своїх парашутиках з легких пушинок подорожують з місця на місце й насінини кульбаби та осоту. 23 вересня день дорівнює ночі. Тому й звуть його днемосіннього рівнодення(За А. Волковою).
·З’ясувати, за допомогою яких значущих частин утворено виділені в тексті слова. Яку роль вони виконують?
·Розтлумачити словакульбаби,бульварита запам’ятати їх значення.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Дослідження-пошук
·Дослідити, від якої значущої частини (кореня чи основи) утворено словапереможець, землячка, водопровід. Свою думку аргументувати.
Робота з теоретичним матеріалом
Колективне опрацювання матеріалу узагальнювальної таблиці з відповідним коментарем учителя (див. додаток)
VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
·Розгадати подані загадки. Використовуючи суфікси та префікси, утворити від слів-відгадок по три-чотири нових слова, визначити спосіб їх утворення.
Зразок: два — другий, удвох, двійка, подвоїти, по-друге.
1. Сивий кінь на весь світ заліг. 2. Сімсот невісток на одній подушці сплять. 3. І не дівка, а червоні стрічки носить. 4. Навесні веселить, улітку холодить, восени годує, узимку гріє. 5. Без крил, без ніг, без рук, а догори лізе (Нар. творчість).
Довідка: туман, соняшник, калина, дерево, дим.
Вибірково-розподільна робота
·Заповнити таблицю. Виписати з висловів усної народної творчості слова, утворені різними способами, у відповідні колонки таблиці. Розібрати ці слова за будовою.
1. Як вересніє, то й дощик сіє. 2. У жовтні виореш мілко, навесні посієш рідко, то вродиться дідько. 3. Вересень пахне яблучками, а жовтень капусткою. 4. Листопадовий день, що заячий хвіст. 5. У листопаді сонечка, як у старої бабці чепуріння. 6. Сніг на Покрову — щастя молодим (Нар.творчість).
Дослідження-відновлення
·Продовжити вислови усної народної творчості. Визначити твірні основи у всіх повнозначних словах.
1. Восени і горобець … (багатий). 2. Жовтень землю вкриє де листком, … (де сніжком). 3. Жовтень ходить по краю, і … (виганяє птицюз гаю). 4. Листопад — вересню онук, … (жовтню син,а зимі рідний брат).
Мовознавча вікторина
·Подумати і дати аргументовані відповіді на питання.
1. Як утворено назви днів тижня:неділя, понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця? Знайти складові частини цих слів.
2. Чи однакові суфікси в словахм’ячик, зайчик, камінчик, кущик, стільчик, ключик, дощик, ткачик, хлопчик, пальчик?
VІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Дати відповіді на запитання:
1. Що вивчає словотвір?
2. Які ви знаєте способи словотвору?
3. На які групи можна поділити основи слів?
VIII. Підсумок уроку
IX. Домашнє завдання
1. Підготувати повідомлення в науковому стилі на тему «Способи словотворення».
2. Скласти твір-мініатюру на тему «Осінь — чарівна господарка», використовуючи слова, утворені різними способами. Розібрати їх за будовою і визначити спосіб творення.
Додаток
  |
Схожі презентації: