Головна » Мовознавство

ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА №3 (ДИКТАНТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ (урок)

Мета: оцінити рівень орфографічної й пунктуаційної грамотності семикласників: правильно писати слова на вивчені орфографічні правила, ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, каліграфія, дотримання червоного рядка, відсутність виправлень); здійснити перевірку здатності учнів сприймати незнайомий текст наукового стилю, розуміти його, запам’ятовувати фактичний зміст, тему й основну думку тощо.

Форма проведення тематичної атестації: написання контрольного текстового диктанту; тестові завдання (розуміння почутого тексту).

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ознайомлення з критеріями оцінювання контрольного диктанту й аудіювання. Проведення інструктажу щодо написання диктанту й перевірки рівня розуміння почутого тексту наукового стилю.

IV. Написання контрольного диктанту

Перше читання тексту контрольного диктанту вчителем

ØУчні під час першого слухання тексту диктанту сприймають його зміст, звертають увагу на наявність вивчених пунктограм, визначають слова, значення яких не зрозуміли у процесі сприймання.

Повторне читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями

ВЕРБОВА ГІЛКА

Минав листопад. У безмежних степах чутно стогін вітру холодного, квиління звіра голодного. Треба було поспішати, щоб переплисти сердите й примхливе восени Каспійське море, поки не припинилася навігація. Тому в маленькому степовому містечку Гур’єві пробули лише кілька годин. Незабаром мав вийти в море останній у цьому році поштовий човен, і унтер-офіцер Булатов домовився, що їх довезуть на цьому до Мангишлаку. Це півострів на східному березі Каспійського моря. Проїжджих було двоє. Унтер-офіцер Булатов і доручений йому під догляд рядовий окремого Оренбурзького батальйону Тарас Шевченко.

Булатові показано пильно стежити за рядовим Шевченком. Щоб ані клаптика паперу, ні олівця, ні пера не тримав у кишені чи в ранці.

Самий ненависний солдатський ранець за плечима. От уже три роки носить його Тарас (За О. Іваненко, 117 сл.).

Заключне читання тексту диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного

V. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час написання контрольного диктанту

VI. Проведення контрольного аудіювання тексту наукового стилю

Сприймання на слух учнями незнайомого тексту від початку до кінця

БЕЗПРИТУЛЬНА

У байках, казках і прислів’ях зозулі явно не пощастило. Це єдина в Україні пташка, яка не заводить сім’ї й не будує гнізда. Безтурботність її давно ввійшла в приказку, а сама вона стала символом легковажності. На перший погляд для цього є цілком достатні підстави. І справді, що ж це за мати, яку не цікавить доля дітей? Яка підкладає яйця в гнізда інших птахів, звалюючи на них клопітливий обов’язок висиджувати та вигодовувати приймаків. Відклавши на землю яйце, зозуля бере його в дзьоб і, підлетівши непомітно до гнізда якої-небудь пташки, підкладає туди. Звичайно, коли господарів удома немає. Якщо ж птахи застають зозулю біля свого гнізда, вони накидаються на неї й проганяють геть, а часом і прочухана дадуть.

Учені підрахували, що зозулі підкидають яйця в гнізда 150 видів птахів. І найдивніше те, що яйця її завжди схожі і розміром, і кольором на яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят. Сама зозуля важить 100 грамів, а пташки-вихователі — 7–10 грамів. І ось у зозулі виробилась особливість: вона несе крихітні яйця — не більші за горобині, їх можна виявити в гніздах плисок, вільшанок, горихвісток, сорокопудів, вівчариків, сільської ластівки і навіть у дуплі дятла. І господарі, як правило, не помічають цього.

Утрата зозулею інстинктів улаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх, очевидно, пов’язана з особливостями кладки яєць. Зозуля несе яйця рідко, приблизно одне-два на тиждень. Кількість їх буває досить значною — від 12 і більше. Безумовно, коли б вона сама висиджувала їх, то такий спосіб відкладання яєць сильно порушив би розвиток пташенят.

Ось вона й пристосувалася підкладати яйця в чужі гнізда, а це, у свою чергу, обумовило розвиток у зозулі низки інстинктів гніздового паразитизму: відшукування чужих гнізд, перенесення яєць у дзьобі й підкладання в чуже гніздо, причому лише по одному яйцю. Звідси виникли й такі видові особливості, як те, що яйце невелике в порівнянні з величиною самого птаха, міцна шкаралупа й сильна різноманітність у розмірах, формі і забарвленні яєць. Розрізняють понад 12 основних варіантів забарвлення, залежно від кольору яєць тих пташок, яким зозуля підкине свої яйця. Розвиток зародка в яйці зозулі триває 11 діб (на 1–2 дні менше, ніж у яєць господарів).

Схожі на своїх батьків і зозулині діти. У них теж виробилися специфічні інстинкти, пов’язані з вихованням у чужому гнізді. Незабаром після того, як пташеня виклюнеться з яйця і трохи зміцніє, зозуленятко починає викидати з гнізда яйця або інших пташенят, своїх зведених братів. Робить це воно так: підсовується під пташеня й, коли те опиниться в особливому заглибленні в нього на спині, починає задкувати до краю гнізда. А потім сильним поштовхом скидає братика вниз. Така доля чекає на всіх пташенят, поки зозуленя лишиться саме в гнізді. Його одного вигодовують прийомні батьки, іноді значно менші за розміром, ніж їхній ненажерливий підкидьок. Відзначено, однак, що інстинкт викидання виявляється тільки протягом перших п’яти діб.

Зозуля — дуже корисний для лісу птах. Він ніколи не псує ні насіння, ні ягід, а шкідливих комах знищує силу-силенну. Особливо важливо, що він знищує волохату гусінь шовкопрядів, од якої відмовляється більшість інших птахів.

Що ж це за ворог — волохата гусінь? Чому її так не терплять лісівники?

Як відомо, гусінь — одна із фаз розвитку комах з ряду метеликів, або лускокрилих. У цьому ряді налічується понад 90 тисяч видів. Самі собою метелики майже всі нешкідливі. Вони не тільки не завдають рослинам безпосередньої шкоди, але й радують око яскравим гарним убранням, а часто навіть виявляються корисними, запилюючи квіти. Живуть вони недовго, й тільки деякі з них п’ють нектар (І. Заянчковський, 558 сл.).

Виконання завдань тестового характеру

1. Яке основне призначення прослуханого тексту?

А Формування моральних якостей та естетичних смаків слухача.

Б Регулювання ділових відносин людей у суспільно-виробничій сфері.

В Повідомлення наукових даних суспільству.

Г Активний вплив на слухача й спонукання до творчої діяльності.

2. Визначити стильові особливості, характерні для тексту.

А Багатозначна образна лексика, декларативність.

Б Емоційність, простота, доступність.

В Образність мовлення, використання слів у переносному значенні.

Г Велика кількість термінів, точність слововживання.

3. Що зумовило популярність в усній народній творчості зозулі?

А Зозуля нещаслива.

Б Зозуля — дуже корисний для лісу птах.

В Зозуля безтурботна.

Г Зозуля втратила інстинкт влаштування гнізда.

4. Скільком видам птахів зозулі підкидають яйця в гнізда?

А 150 видам.

Б 10 видам.

В Приблизно 150 видам.

Г Приблизно 100 видам.

5. На що схожі яйця зозулі і розміром, і кольором?

А На горобині яйця.

Б На яйця вільшанок.

В На яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят.

Г На яйця ластівки.

6. З чим пов’язана втрата зозулею інстинктів влаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх?

А З особливостями кладки яєць.

Б Зі способом життя зозулі.

В З безтурботністю пташки.

Г Зі знищенням сили-силенної шкідників.

7. Установити відповідність між поняттями.

А Вага зозулі. 1 7–10.

Б Вага пташок-вихователів. 2 Від 12 і більше.

В Кількість яєць у зозулі. 3 100.

8. Установити відповідність між поняттями.

А Основних варіантів забарвлення яєць зозулі… 1 11.

Б У ряду метеликів… 2 12.

В Розвиток зародка в яйці зозулі триває… діб. 3 90 тисяч.

9. Довести, що зозулині діти схожі на своїх батьків.

10. Яку користь приносить зозуля лісу?

VІІ. Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт

VІІІ. Домашнє завдання

1. Скласти словниковий диктант з теми «Правопис дієслів».

2. Скласти власну інтернет-сторінку з теми «Правопис дієслів» у вигляді узагальнювальної схеми чи таблиці.

 

Схожі презентації: