Головна » Мовознавство |
Мета: познайомити семикласників зі способами творення дієслів; формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно ними користуватися при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з надбанням народної медицини.
Внутрішньопрекметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: уживання дієслівних антонімів.
Текст (риторичний аспект): створення висловлювань у художньому стилі з використанням дієслів, утворених різними способами.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
Вибіркова робота
Ø Прочитати текст. Виписати слова, утворені: а) префіксальним; б) суфіксальним; в) префіксально-суфіксальним способами.
ЛЮБИСТОК
З’явився любисток у нашому краї дуже давно. Розкішне зелене листя, приємний запах, лікувальні властивості зробили цю рослину улюбленою в народі.
Любисток використовують для приготування народних ліків від головного болю. Здавна українські дівчата мили любистком голову, щоб волосся було гарним, щоб не боліла голова (З журналу).
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Дослідження-спостереження над мовним матеріалом
Ø Розглянути таблицю і визначити, від яких частин мови творяться дієслова.
Дієслівні префікси багатозначні, тому за їх участю утворюються дієслова з різним значенням (руху, переміщення тощо).
Від дієслів дієслова творяться за допомогою суфіксів, а від інших частин мови — за допомогою суфіксів, префіксів і способом словоскладання.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
V.Творчий диктант
Ø Дібрати антоніми до поданих дієслів, змінюючи в них префікси. Визначити морфологічні ознаки утворених дієслів.
Виростити, зсипати, розширити, наблизитися, приближати, ділитися, дарувати.
Ø Скласти розповідь про цілющі рослини, яким віддають перевагу у вашій родині, використовуючи дієслова.
Творче конструювання
Ø Від поданих слів утворити дієслова суфіксально-префіксальним способом.
Корінь, хвороба, ліки, кашель, міцність, жаль, зима, зелень, молодь.
Творче реконструювання
Ø Замінити словосполучення дієсловами. Визначити спосіб їх словотворення. Виділити суфікси.
Рибу ловити, єдина боротьба, змінювати за дієвідмінами, тихий мир, козу водити, благо робити.
Довідка для вчителя: риболовствувати, єдиноборствувати, дієвідмінювати, утихомирити, козоводити, благодіяти.
Гра «Хто більше»
Ø Від дієслів утворити якомога більше дієслів префіксальним способом.
Зразок. Учити — перевчити, довчити, недовчити, підучити, відучити.
Нести, читати, майструвати, різати, слухати.
Ø Розібрати за будовою 2–3 слова.
Ігрове завдання для кмітливих
До записаних коренів додати префікси та суфікси. Визначити спосіб творення відновлених слів.
Ключ: перечитувати, протоплювати, переписувати, погоджувати, змальовувати, стукотіти, гуркотіти, бурмотіти, гримати, блимати, смикати.
VІ.Систематизація й узагальнення знань з теми
1. Які способи словотворення характерні для дієслів?
2. Від яких частин мови творяться дієслова?
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ.Домашнє завдання
1. Підготувати повідомлення в науковому стилі на тему «Способи творення дієслів».
2. Виписати з енциклопедії текст, який би розповідав про лікувальні властивості рослин вашого краю. Знайти в тексті дієслова, утворені різними способами. Розібрати ці слова за будовою.
  |
Схожі презентації: