Головна » Мовознавство |
СЛОВО, СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ, РЕЧЕННЯ
Мета:узагальнити й систематизувати знання учнів про слово, словосполучення, речення з метою вироблення практичних умінь і навичок їх доцільного використання у власному мовленні; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення, творчі здібності; виховувати у школярів за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу прагнення до дієвості, активності, творчості у житті, бажання самому творити свою долю.
Обладнання:схема, діаграма, опорна таблиця, роздавальний матеріал, картки із системою орієнтирів, плакат із зображенням гори.
Тип уроку:урок узагальнення і систематизації.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Настановчо-мотиваційний етап
Психологічна настанова у формі психотренінгу.
Вправа «Верхівка надій»
Учні на паперових аркушах пишуть про свої сподівання від уроку, зачитують написане і прикріплюють аркуші на плакаті із зображенням гори.
ІІ. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку
Тему уроку допоможе сформулювати такий запис:Життя сенс життя
Життя — це вічний пошук
Діаграма Ейлера-Венна
Визначте мовну одиницю. Відповідь обґрунтуйте.
Життя. (Слово і речення) Сенс життя. (Словосполучення і речення)
Прочитайте статтю чеського соціолога Іржі Томана. З тексту виберіть мовні одиниці (слово, словосполучення, речення — за групами), схарактеризуйте їх стилістичні особливості.Що таке слово?
Що таке словосполучення? З чого воно складається?
Які сполучення слів не вважаються словосполученнями?
Які синтаксичні зв’язки існують між словами у словосполученні? Поясніть особливості кожного.
Які є види словосполучень за будовою і за головним словом?
Дайте визначення реченню.
Які є види речень за будовою і метою висловлювання?
Прослухайте притчу. Дайте їй назву, визначаючи тему й мету висловлювання, тип та стиль тексту. Виділіть у реченнях останнього абзацу словосполучення, визначте їхню будову і вид. Складіть схеми словосполучень.
Що таке життя у вашому розумінні? Сформулюйте свою думку за допомогою:
1-ша група — слів;
2-га група — словосполучень;
3-тя група — речень.Що треба людині для повного щастя? Прослухайте вірш і дайте відповідь на запитання. Допишіть рядки вірша. Зробіть стилістичний аналіз використаних у тексті синтаксичних одиниць.
Свобода і мир та ранкова… (роса),
А ще небеса мирні, райдужні, … (сині)
І неповторна безмежна… (краса).
А ще треба радість і сонце… (в зеніті),
Здоров’я і сили, багато… (тепла)
Ще тато і мама найкращі… (у світі)
І пісня чарівна, щоб завжди… (була).
Хай сонячний зайчик стрибає… (по хаті),
Хай казку дарує і щире… (тепло),
Щоб всі ми були і здорові й (багаті)
І щастя веселе у хаті… (жило).
Щоб сонце ласкаве усіх… (зігрівало),
А сонячний промінь світився… (в душі).
Бо ж, справді, нам треба для щастя… (чимало):
… (Довкілля прекрасне і поклик душі).
Підготувати лінгвістичне повідомлення з теми уроку, ілюструючи його власними прикладами.
Доберіть афоризми про життя, схарактеризувати синтаксичні конструкції.
Напишіть твір-мініатюру «Кожен коваль своєї долі», використовуючи відомі синтаксичні конструкції.
  |
Схожі презентації: