Головна » Мовознавство

СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ (урок)

СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ


Мета:повторити знання десятикласників про основні чергування голосних і приголосних; формувати правописні вміння; удосконалювати уміння знаходити й виправлятиорфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного

дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Фонетика:фонетична характеристика голосних і приголосних звуків.

Лексикологія:ознайомлення з фразеологічним складом української мови.

Синтаксис:речення.

Міжпредметні зв’язки:

Російська мова:орфографічні особливості деяких слів із чергуванням, відмінних від українських.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення десятикласниківіз темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників із теми

Колективна робота з таблицею

  • Уважно роздивитися таблицю «Складні випадки чергування голоснихв українській мові» та сформулювати правила щодо їх написання в ненаголошених позиціях.

Складні випадки чергування голосних в українській мові

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалув процесі практичної роботи

Орфографічний практикум

  • У поданих прислів’ях до виділених слів дібрати такі споріднені, щоб у нихвідбувалися чергування голосних і записати пари слів.
  • Назвати, які фонеми чергуються, яка роль цих чергувань у вираженнівідтінків лексичного значення.

1. Тиха вода берегиломить. 2. Осіньпідганяє, зима не жде. 3. Не кажигоп, поки неперескочиш. 4. Хто два зайцігонить, той жодного не зловить.5. Колос повний до землі гнеться, а пустий угорудереться. 6. Дівказаплетена, а хата неметена. 7. Кинь ячмінь в болото —уберетебе в золото. 8. Гей, звідкіль типрилетіла, ластівочко мила? 9. Хто знання має, той і мурзламає. 10. Зробив справу —віднеси, п’ять новихзахопи. 11. Хто батьківщину

любить, того і батьківщинабереже.

  • Переписати, вставляючи, де треба, пропущені літери, пояснити вживанняїх. Дібрати до слів, у яких пропущена літера, такі споріднені, у яких відбувалося б чергування голосних, з’ясувати його.

1. Ходить пісня яснолика між дерев, ми її в серця навіки заб..рем.2. Два вітри підкрались стиха, в баби вир..вали нитки і по рвали на шматки(О. Пархоменко).3. Біла ромашко, як ти цвітеш! З медом від тебе л..титьбджола. Дівчинка в коси тебе запл..ла (М. Сингаївський).4. Ми повибігаємо, снігу нак..чаємо купу за садком. 5. Баба буде плакати, будуть сльозикапати, знівечать кожух. Голова пок..тить ся і в калюжу — бух! (Л. Глібов).6. Можна все на світі виб..рати, сину, виб..рати не можна тільки Батьківщину (В. Симоненко).7. У зеленому на мисті, синьоока, чарівна, ст..ле килими барвисті, йде дібровами весна. 8. Осінь ялинки не ч..пає, доглядає, начемати,— все про неї тільки й дбає, щоб зимі подарувати (Г. Донець).9. Дожидаюіз роботи маму. І на кухні, і в світлиці підм..ла, прибрала (О. Пархоменко).10. Внучка сміливо прод..рається лісовими хащами. 11. Сидимо собі, ліс кругом завм..р. 12. Сьогодні дідусь уже зб..рався пов..зти дівчинку до Тихогоокеану. 13. Через хвилину судно стишувало хід, перем..гаючи піняві хвилі(М. Яненко).14. Бабуся заг..няє нас до хати (М. Стельмах).

  • Прочитати загадки. Виписати слова, в яких можливе чергування голосних та дібрати такі споріднені, в яких це чергування відбувається.

1. Тільки припече, воно зразу ожива. 2. Текло, текло і лягло під скло.3. Руками впирається,ногами лізе. 4. Прийшла дівка з гір, несла на собі сімшкір, як їх розбирали,всі над ними ридали. 5. Зимою зрію, весною прію, літом умираю, восени оживаю.6. Я росла в темній темниці, як зросла — взялив світ лицю. З мене шкуру всі деруть, мене варять, менетруть,пироги з менепечуть, відгадайте, хто ж я.

Відгадки: 1. Бджола. 2. Вода і лід. 3. Рак. 4. Цибуля. 5. Сніг. 6. Картопля.

  • Вставити пропущені букви й пояснити свій вибір. Підкреслити слова,правопис яких слід запам’ятати.

Сх..лятись, завм..рати, тр..мтіти, ч..р..да, ч..брець, х..мерний, л..маю, експ..р..мент, р..жим, здр..гатися, доб..ратися, ж..рдина, л..генда, к..парис, д..р..вус, бл..щати, к..п’яток, д..монстрація, ст..блина, т..пло, т..р..торія.

  • Перекласти з російської мови на українську, записати й пояснити написанняечио.

Чело, вечером, щека, пшеничный, женатый, желтый, пшенный, шорох,пчела, щебень, шов, шел, шелк, чернить, чесать, жестокость, шофер, жесть,шерстяной, шоколад, шестой, шелестеть, чего, человек, черепица, жернова.

Дослідження-трансформація

  • Подані прикметники чоловічого роду змінити за родами, поєднавши коженприкметник з іменником. Записати, простежити за зміноюо, езів основіприкметників, назвати морфему, в якій вона відбувається, та фонетичнуумову.

Зразок.Братів син, братова сім’я, братове доручення — чергуванняовідкритого складу зізакритого складу в суфіксі.

Батьків, Михайлів, В’ячеславів, Олександрів, Віталіїв, Сергіїв, Андріїв, Петрів, Василів, Володимирів, сусідів, товаришів, Владиславів, Денисів, Аркадіїв, Потапів, Богданів, онуків, синів, Вікторів, дядьків, директорів, деканів, дідів.

  • Утворити від поданих іменників присвійні прикметники (1), прізвища (2),в основі яких відбувалося б чергування приголосних. Назвати фонеми,які чергуються, умови чергування.

1. Ольга, подруга, сусідка, Наталка, Маринка, донька, ненька, Параска, тітка, Явдоха, Стеха, свекруха, сваха, невістка, Варка, Ониська; 2. козак, чумак, Варка, Шульга, Явтух, конюх, кожух, пасіка, соха, довгий, пух, пастух.

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання


 

Схожі презентації: