Головна » Мовознавство |
СИНОНІМІКА СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ ІЗ СПОЛУЧНИКАМИ, БЕЗ СПОЛУЧНИКІВ І ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ
Мета: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення, смисловими відношеннями між його частинами; розвити граматико-стилістичні вміння трансформувати прості речення і складні сполучникові в безсполучникові складні; удосконалити вміння правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції, доцільно вживати потрібні розділові знаки між частинами безсполучникових складних речень; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати функціональну грамотність дев’ятикласників.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння прислів’їв і приказок, що мають будову безсполучникових складних речень.
Культура мовлення і стилістика: синоніміка простих і складних речень із сполучниками і без сполучників; особливості інтонації безсполучникового складного речення.
Текст (риторичний аспект): використання безсполучникових складних речень у висловлюваннях публіцистичного стилю.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення дев’ятикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Виконання системи практичних завдань творчого характеру, спрямованих на формування граматико-стилістичних умінь і навичок
Дослідження-трансформація простих речень у складні
· Трансформувати за зразком прості речення у складні (складносурядні, складнопідрядні, безсполучникові). Визначити смислові відношення між частинами складних речень.
Зразок
Просте речення | Складносурядне речення | Складнопідрядне речення | Безсполучникове складне речення |
Після дощу яскраво зазеленіла озимина | Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина | Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина | Пройшов дощ — яскраво зазеленіла озимина |
1. Через розмиті дороги будівництво мосту припинено. 2. Раннього осіннього вечора йшов дощ. 3. Під час туристського походу хлопці й дівчата значно здружилися. 4. Через рік у нашому місті збудували новий залізничний вокзал.
· Дослідити, чи змінюється зміст конструкцій у зв’язку з перебудовою їх.
· З’ясувати, у сполучникових чи безсполучникових складних реченнях смислові відношення виражено яскравіше.
Дослідження-трансформація складносурядних речень у безсполучникові
· Трансформувати подані складносурядні речення в безсполучникові. Записати, розставляючи потрібні розділові знаки. Визначити смислові відношення.
1. Місяць зійшов над морем, і скелі стали ближчими. 2. Фіолетові зморшки лягли на обличчя, і якась тепла турбота нахилила скелі над морем (З тв. М. Коцюбинського). 3. Першими покуштували картоплю іспанські моряки, а потім вона потрапила до Італії (І. Вихованець). 4. Тільки купави жовтіють на дзеркальній гладі сонного озера, й бринить на їхніх вічно юних пелюстках далека пісня вірності (В. Мірошниченко). 5. Море дедалі втрачало спокій, і чайки знімались із одиноких берегових скель (М. Коцюбинський).
· Пояснити вживання коми в безсполучникових складних реченнях за допомогою пунктуаційних правил.
Методичний коментар. Безсполучникові складні речення, у яких уживається кома чи крапка з комою, як правило, синонімічні до складносурядних речень з єднальними чи протиставними сполучниками. Порівняйте: Степ мов палав під тим світлом, зв’ялена трава хилилася додолу (Панас Мирний).— Степ мов палав під тим світлом, а зв’ялена трава хилилася додолу.
Дослідження-моделювання
· За поданими початками побудувати моделі: а) простого речення з однорідними членами; б) безсполучникового складного речення.
Зразок
1. Тиха хвиля озера влягається на теплий пісок, ... . 2. Стоячи на березі, ловиш очима далеку лінію горизонту, ... . 3. Сосни впереміш з березами і дубами підходять до самої води, ... . 4. Вода у Світязі надзвичайно чиста, ... . 5. Береги озера окреслено нечітко, ... . 6. Озеро живиться тільки джерельною водою, ... (За В. Мірошниченком).
· Визначити, яким сполучниковим складним реченням синонімічні побудовані безсполучникові.
· Якими синонімами можна замінити виділені слова? Чи зміниться при цьому зміст речень? (Горизонт — обрій, виднокрай, небосхил, крайнебо, небокрай. Чистий — прозорий, кришталевий, ясний).
Дослідження-трансформація складних сполучникових речень у безсполучникові (дослідницька робота в міні-групах)
· Об’єднавшись у міні-групи, трансформувати подані складні сполучникові речення в безсполучникові. Записати змодельовані речення, уживаючи потрібний розділовий знак між частинами. Накреслити схеми.
Завдання для парних міні-груп
1. Ми прислухаємося до річки, і вона знову затріщала за верболозами (М. Стельмах). 2. Народ твердо вірив у те, що наполеглива праця на власній землі приносить не тільки багатство, а й задоволення та радість (Г. Тарасенко). 3. Геніальні твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки доводять, що українська мова є мовою великого й гордого народу (Б. Харчук). 4. Слова Київ, Русь, Україна з глибокою шанобою і гордістю промовляє кожний свідомий українець, бо виражають вони духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу українського, його славної і водночас трагічної історії (Р. Радишевський). 5. Українці пишаються своєю рідною землею, бо вони споконвіку люблять і шанують батьківський край (Г. Тарасенко). 6. Змієві вали не дійшли до нас у своїй первозданній величі, бо від часу їх спорудження минуло майже дві з половиною тисячі літ (М. Федоренко).
· Виразно прочитати записані безсполучникові складні речення. З’ясувати, яка інтонація властива цим синтаксичним конструкціям.
Методичний коментар. Безсполучникові складні речення, що виражають причину, синонімічні до складнопідрядних речень з підрядними обставинними причини.
Порівняйте:
Тільки сосна та дуби зберігають свій колір: вони шорсткі, стійкі, неподатливі, уміють протистояти будь-яким вітрам (Панас Мирний). | Тільки сосна та дуби зберігають свій колір, бо вони шорсткі, стійкі, неподатливі, уміють протистояти будь-яким вітрам. |
Безсполучникові складні речення, яким характерні смислові відношення пояснення чи доповнення, синонімічні, як правило, до складнопідрядних речень з підрядними з’ясувальними.
Порівняйте:
У давнину вірили: райдуга — це ніби міст, зітканий із нев’янучих свіжих і пахучих квітів (О. Потапенко). | У давнину вірили, що райдуга — це ніби міст, зітканий із нев’янучих свіжих і пахучих квітів. |
Завдання для непарних мікро-груп
1. Плеще веслами човен у морі, а з-під весел скачуть вогні, дрібні, маленькі, зелені (М. Коцюбинський). 2. Розумна людина завжди знайде спільну мову з іншою розумною людиною, а дурень ніколи не погодиться ні з розумним, ні з дурним (Аристотель). 3. Побачу цю ніжну, тремтливу вербу-красуню, і наринають світлі спогади дитинства (В. Скуратівський). 4. Озирнімося довкола — і ми побачимо безліч символічних позначень-застережень, закликів (Н. Бібік). 5. Минула хвилина — і сталося чудо (М. Коцюбинський). 6. Коли ворог вибивав з наших рук шаблю, тоді на зміну їй приходило слово, могутнє і гаряче (М. Горин).
· Дослідити, яким трансформованим безсполучниковим складним реченням характерна інтонація зіставлення, а яким — інтонація зумовленості.
Методичний коментар. Безсполучникові складні речення, що виражають умову або час, синонімічні до складнопідрядних речень з підрядними обставинними.
Порівняйте:
Приїхали до лісу — зійшло сонце (Григорій Тютюнник). На столі лежить паляниця — буде продовження роду (В. Скуратівський). | Коли приїхали до лісу, зійшло сонце. Якщо на столі лежить паляниця, буде продовження роду. |
Безсполучникові складні речення, яким характерні смислові відношення зіставлення чи протиставлення, синонімічні до складносурядних речень з протиставними сполучниками.
Порівняйте:
Кішки гризуться — мишам привілля (Нар. творчість). | Кішки гризуться, а мишам привілля. |
Безсполучникові складні речення, яким характерні наслідкові відношення, можуть бути синонімічними до складнопідрядних речень з підрядними обставинними наслідку або до складносурядних речень з єднальними сполучниками.
Порівняйте:
Обізвався грибом — лізь у кіш (Нар. творчість). Найменший шелест або стук — моє серце падає і завмирає. | Обізвався грибом, так що лізь у кіш. Найменший шелест або стук — і моє серце падає і завмирає (М. Коцюбинський). |
ІV. Удосконалення пунктуаційних умінь і навичок з теми Пунктуаційний практикум (самостійна робота)
· Записати текст, розставляючи пропущені розділові знаки. Виділити граматичні основи в безсполучникових складних реченнях. Накреслити схеми їх.
Людина все найдорожче увічнює у слові. З давніх-давен використовують слово не просто так воно показує культуру народу уславлює націю. Подумати лише із маленького слова народжується могутня мова. Безперечно вона бере свій початок зі слова мати найголовнішого й найріднішого в житті кожного.
Для когось багатство це гроші чи майно для інших рідна мова. Ми повинні збагачувати мову плекати її як мати своє дитя. Недарма кажуть пташок упізнають по піснях а людей по слову. Найкращий спосіб дібратися до серця людини сказати щось прекрасне. А образиш не чекай у відповідь доброго слова. Адже слово не горобець вилетить не спіймаєш. Треба берегти слово у великій українській мові як наші діди та прадіди. А не любиш рідного слова святих звуків дитинства не заслуговуєш на ім’я людини! (А. Чекаренко).
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
· Уявити ситуацію: ви берете участь в обговоренні дискусійного питання щодо ролі слова в житті людини. Скласти невелику доповідь, проілюструвавши її прислів’ями і приказками у формі безсполучникових складних речень.
  |
Схожі презентації: