Головна » Мовознавство |
РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ
Мета: поглибити знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови, ознайомити з розрядами прислівників за значенням; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прислівники в тексті, визначати їх розряд за значенням, добирати прислівники, різні за значенням; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в семикласників почуття любові до природи.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: народні вислови з прислівниками; прислівники-омоніми до інших самостійних частин мови, прислівники-синоніми до фразеологізмів.
Синтаксис: прислівники в ролі другорядних членів речення.
Культура мовлення і стилістика: використання прислівників як засобу підсилення виразності мовлення.
Текст (риторичний аспект): використання прислівників у текстах художнього стилю.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на уроці
Аналіз прислівників у висловлюванні
Ø Прочитати вголос вірш Володимира Підпалого. Яка основна думка поезії? Знайти й виписати прислівники у складі словосполучень. Виділити головне і залежне слова.
Широкий степ… Ані ярка, ні стежки,
а дихається легко… На крилі
озимини густої жайворонки
з’єднали руки неба і землі…
Ідеш і йдеш собі, неначе вперше,
й зупинишся здивовано, коли
уздриш тополі, що на видноколі
кудись за небо синє поросли…
В. Підпалий
Ø З’ясувати, що виражають ужиті в тексті прислівники (ознаку дії, ознаку стану, ознаку іншої ознаки тощо). Визначити синтаксичну роль прислівників.
Лінгвістична гра «Естафета»
Ø Кожен ряд учнів одержує завдання записати на дошці у стовпчик словосполучення з прислівниками:
учні першого ряду — прислівники означають ознаку стану;
учні другого ряду — прислівники означають ознаку дії;
учні третього ряду — прислівники означають ознаку іншої ознаки.
Ø Учень, який написав словосполучення, передає крейду іншому зі свого ряду. Перемагає той ряд, учні якого швидше виконали завдання й не допустили жодної помилки.
ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми
Пояснювальний диктант
Ø Записати народні вислови. Знайти прислівники і з’ясувати, яким членом речення вони виступають.
1) Тиха вода, а як гарно камінь шліфує. 2) Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете. 3) Прийшла весна дуже красна. 4) Поки було літо, то все було розмаїто. 5) Не хочеш холоду — полюбиш ліс змолоду. 6) Злива довго не йде. 7) Восени і горобець багатий. 8) Пустився вітер зопалу в море та наробив горе (Нар. творчість).
Ø Звернути увагу на наголос і правопис слів надворі і на дворі. З’ясувати, чи до однієї частини мови вони належать. Скласти з цими словами речення.
Ø Виписати прислівники, згрупувавши їх відповідно до розрядів за значенням.
Колективне опрацювання таблиці
Розряди прислівників за значенням
Розряд за значенням | Запитання, на які відповідають прислівники | Приклади |
Прислівники способу дії | Як? яким способом? подібно чому? подібно кому? | Красиво, високо, тихо, так, по-нашому, по-дитячому, спросоння |
Прислівники міри і ступеня дії | Скільки? в якій мірі? як багато? наскільки? | Надто поспішав, надзвичайно швидко, недостатньо активний, дуже високий |
Прислівники часу | Коли? відколи? доки? з якого часу? по який час? | Завтра, тепер, учора, ранком, щохвилини, з давніх-давен, завжди |
Прислівники місця | Де? куди? звідки? в якому напрямку? | Навколо, тут, скрізь, усюди, лісом, праворуч, згори, здалека, униз |
Прислівники причини | Чому? чого? через що? з якої причини? від чого? | Згарячу, зосліпу, зопалу, спросоння, мимоволі |
Прислівники мети | Для чого? навіщо? з якою метою? | Наперекір, навмисно, на радість, на зло |
V. Виконання системи завдань пізнавального характеру
Творче спостереження з елементами аналізу
Ø Прочитати текст уголос. З’ясувати стиль і тип мовлення. Дібрати до тексту заголовок.
Лиман ще повністю не звільнився від криги. Удалині виднілися її великі й малі уламки. Течія повільно тягнула їх униз.
У затоці, утвореній берегом і косою, було вільно, просторо. Неподалік від мене погойдувалося кілька чималих льодових шматків — плиничок. Знічев’я скочив на одну — тримає добре. Перебрався на другу — теж. Навіть не відчула моєї ваги (Ю. Голобородько).
Ø Указати на прислівники, визначивши їх розряд за значенням і синтаксичну роль.
Ø Дібрати синоніми до прислівника неподалік. Скласти з ним речення.
Дослідження-відновлення
Ø З поданими словами скласти словосполучення, дібравши прислівники з довідки. Визначити головне й залежне слова. Дослідити, до яких частин мови можуть належати прислівники.
1) Просуватися… 2) Оглядаючи… 3) Спокійно… 4) Спів… 5) Читання… 6) Виконаний… 7) Зібравшись… 8) Танець…
Довідка: дуже, нашвидку, повільно, по-кошачому, навприсядки, надворі, здивовано, сьогодні.
Ø Визначити розряд за значенням прислівників.
Дослідження — творче моделювання
Ø До поданих дієслів за зразком дібрати прислівники, різні за значенням. Скласти з ними 2–3 речення, ускладнені однорідними членами.
Зразок. Прийти — прийти швидко (спосіб дії); прийти надвечір (час дії); прийти здалеку (місце дії); прийти наперекір (мета дії).
Слухати, міркувати, жити, усміхатися, працювати.
Логічний диктант
Ø Замінити фразеологізми близькими за значенням прислівниками з довідки. Указати на їх розряд за значенням.
1) Одна нога тут, а друга там. 2) Ніс у ніс. 3) До останньої нитки. 4) Голкою ніде ткнути. 5) Бурмотіти під носа. 6) На одній ноті. 7) Знати як облупленого. 8) На власні очі. 9) З першого слова. 10) Слово по слову. 11) Як сніг на голову.
Довідка: раптово, швидко, дуже тісно, тихо, особисто, близько, поступово, відразу, дуже добре, монотонно, наскрізь.
Ø До прислівників дібрати антоніми.
VІ. Узагальнення зробленого на уроці
Ігрове завдання «П’яте зайве»
Ø Прочитати й визначити, який прислівник у кожній групі слів є зайвим. Свій вибір обґрунтувати.
1. Неуважно, спокійно, чудно, уночі, пронизано.
2. Щойно, навесні, день у день, тричі, надворі.
3. Угору, нашвидку, далеко, ліворуч, униз.
4. Спросоння, згарячу, по-дружньому, спересердя, знічев’я.
Ø Указати на розряд за значенням прислівників, що є зайвими.
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
1. Записати сім прислів’їв або приказок, у яких уживаються прислівники. Визначити синтаксичну роль прислівників та їх розряд за значенням.
2. Навести 3–4 власні приклади прислівників до кожного розряду за значенням. Записати їх.
  |
Схожі презентації: