Головна » Мовознавство |
Мета:повторити і закріпити знання про категорію роду і числай практичні навички визначати їх і правильно використовувати; розвивати лінгвістичне мислення учнів; закріпити орфографічні навички; виховувати почуття поваги до рідної культури.
Внутрішньопредметні зв’язки:морфологія і орфографія, мова й мовлення.
Міжпредметні зв’язки:мова і література, мова і фольклор, українська і російська мова.
Тип уроку:урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів із темою,
завданнями та метою уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Пояснювальний диктант
Напишіть диктант. Поясніть постановку розділових знаків. Випишіть виділені слова і визначте їх рід і число.
ДУМА
Дума — жанр українськогофольклору. Становить окремий вид народнихепічнихпісень, уякихрозповідь ведеться вліричномуплані. Генетично пов’язана з історичними піснями табаладами.
За змістом і проблематикою думи поділяють на дві основні групи: історичні (ХV — ХVІІІ ст.) й побутові.
Великурольу збиранні, виданні й дослідженні українських дум відіграли М. Максимович, І. Срезнєвський, М. Костомаров, П. Куліш, І. Франко,М. Сумцов та інші.
Сюжети, ідеї, образи й поетичні особливості українських дум використано в художній літературі (Т. Шевченко, Є. Гребінка, М. Гоголь, П. Куліш, М. Старицький, І. Нечуй-Левицький, Ю. Федькович, М. Рильський, А. Малишко та інші), образотворчомумистецтві(І. Їжакевич, М. Дерегус), а також у музиці (М. Лисенко, Б. Яновський, В. Золотарьов) і в кіно (За М. Грицай, Г. Нудьгою).
Бесіда за питаннями.
1. Що таке дума?
2. Хто з видатних діячів збирав, досліджував і видавав українські думи?
3. У яких видах культури використано сюжети, ідеї, образи й поетичні особливості українських дум?
ІV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
Дослідження-зіставлення
Прочитайте речення. Назвіть частини мови, з якими вжитоне(разом чиокремо). Поясніть правописнез різними частинами мови.
1.Прожити вік — не поле перейти, не дощову годину переждати (Л. Глібов).2.Від лісу віяло чимось мирним з його пташиним світом, з тишеюта незайманістю (А. Шиян).3.Дощі йшли невпинні, обложні, вітряні (Я. Баш).4.Він ішов не великим битим шляхом, а через малі села понад Россю, невеликими дорогами, щоб не стрінутися зі своїм катом (І. Нечуй-Левицький).5.Вітер затих, і ніщо не ворушило багрянцю казкових густих лісів (В. Собко).6.Марко чогось недоказував. Це добре відчував Антін (Н. Рибак).
Перепишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правописнез різними частинами.
1.Наперед (не)вода риби (не)лови (Народна творчість).2.(Не) менше і (не)гірше враження справляли різні господарські заходи та пристрої (Ю. Смолич).3.Під березою, проточуючи сніг, ожив і подав свій голос (не) видимий струмок(М. Стельмах).4.(Не) здужає Катерина, ледве-ледве дише… (Т. Шевченко).5.Викосив хтось траву в лузі, де сині фіалки (не) сміло витиналися з землі(В. Козаченко).6.(Не)легко йти вгору, але як багато видно з вершини, які
просторі перспективи відкриваються звідти (В. Добровольський).7.Враженийдосі(не)баченою картиною Дніпра, Юрій Макарович довго сидів на березі(Т. Коцюба).8.Поруч із столом, під стіною, стояло (не) заслане дерев’янеліжко.
Переклад
Перекладіть словосполучення українською мовою. Порівняйте категоріюроду у двох близькоспоріднених мовах.
Международная ярмарка, весёлая девчонка, маленький котёнок, лёгкаяболь, высокий тополь, железнодорожная насыпь, старинная рукопись.
Робота в парах
Складіть кілька речень, у яких би різні частини мови писалися знеразомабо окремо. Здійсніть взаємоперевірку.
V.Підсумок уроку
Перепишіть речення. Виділені слова розберіть як частини мови. Пояснітьправописне.
1.Чурек і сапля — все твоє, воно не прошене, не дане, ніхто не візьмеза своє (Т. Шевченко).2.Земля, посивіла од війни, лежала велика, неміряна,без кінця і краю (О. Копиленко).3.Під нерухомими деревами, довкола пізнорозквітлих зимових яблунь, метушились бджоли,шурхали барвисті метелики (Є. Поповкін).
Що вам відомо про категорію роду і числа? Наведіть приклади.
VІ.Домашнє завдання (варіативне)
Виконати вправу за підручником.
Підібрати приклади на всі правила правописунез різними частинамимови. В одному-двох реченнях визначити рід і число слів, яким притаманні ці категорії.
Підготувати невеликий текст на правописнез різними частинами мовидля взаємодиктанту з граматичним завданням.
  |
Схожі презентації: