Головна » Мовознавство

НАПИСАННЯ -Н- У ПРИКМЕТНИКАХ, ДІЄПРИКМЕТНИКАХ, ЗАЙМЕННИКАХ, ПРИСЛІВНИКАХ (урок)

Мета:повторити, закріпити, узагальнити і систематизувати матеріалз теми уроку; розвивати мовне чуття; виховувати уважне ставлення до слова.

Внутрішньопредметні зв’язки:граматика і стилістика, граматика і орфографія, мова й мовлення.

Міжпредметні зв’язки:мова і література, українська і російська мови.

Тип уроку:урок систематизації й узагальнення знань, умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, завданнями і метою уроку

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів

Аудіювання з елементами аналізуграматичних понять і граматичних форм

Прослухайте текст. З’ясуйте його стилістичну належність.

Дід спокійно, наче недочув, вів далі: «Іще сказав зайчик, щоб хлібець тидоїв увесь, бо негоже залишати одкуски — у них уся твоя сила. Ото з’їси,прибуде здоров’я, то й підемо до лісу хмиз заготовляти. Мо, й зустрінемовухатого…»

Онук швиденько з’їв дідового ласунчика і вибіг на вулицю. Лише тодістарий мовив: «Воно, дочко, може, й так — не повірить дитя у мою казку,але запам’ятай: дитина є дитиною, і гарна казка для неї, як пісня для душі.Не позбавляй дитини дитинства, все-таки воно ще мале і розмовляти з нимтреба його ж мовою. А паска, будь ласка, повісь на стінку. Я ним лишевиправляю бритву. Ми з бабою виховали восьмеро дітей, а жодного разуне скористалися такою наукою…»

У наш гомінкий час батькам не завжди випадає приділити належну увагудитині. А їй, як повітря, доконче потрібне безпосереднє, непоспішливе спілкування. Сказане начебто мимохідь дідусеве слово-повчання, його непоспішлива заувага одзеркалюються в дитячій душі живіше, предметніше, ніж мертві «Правила» (За В. Скуратівським).

Назвіть частини мови у другому абзаці.

Яка основна думка уривка?

ІV. Систематизація і узагальнення матеріалуу процесі практичної роботи

Узагальнювальні вправи

Запишіть речення. Поясніть правопис-н-і-нн-у прикметниках і прислівниках.

І. 1.Марево, мов у дзеркалі, відбивалося в тихих заводях сонної річки(А. Шиян).2.Осінній ночі — туманній і мрячній, надходив кінець (Ю. Смолич).3.Холодний солоний вітер дмихнув зі сходу (Ю. Яновський).4.Лісшумить, красою повен, навіває птицям сни. І гойдається, мов човен, верхстолітньої сосни (П. Дорошко).5.Незліченні скарби століттями лежали незаймані в глибинах землі.

ІІ. 1.Треба хороші справи робити не на замовлення, а щоденно «все життя»(О. Донченко).2.Поволі, але невпинно підіймалася вгору світла завіса ранку.(П. Колесник).3.Річка непомітно переходила в озеро (В. Василевська).4.Моребуло тихе, безмежне і несказанно красиве.

Перекладіть українською мовою. Поясніть правопис-н-і-нн-в дієприкметниках в українській і російській мовах. Утворіть і запишіть словосполучення дієприкметників з іменниками.

Разработанный, прочитанные, построенная, созданное, услышанные, сказанное, написанный.

Творче конструювання (у групах та самостійно)

Продовжте ряди слів і поясніть у них написання-н-і-нн-. З одним словом кожного ряду складіть речення і запишіть. Підкресліть-н-і-нн-.

Укажіть, до якої частини мови належать ці слова (самостійно).

Старовинний, скошений, несподівано, височенні, весняне, беззмінно,страшенно

Лінгвістичне дослідження

Прочитайте речення. Поясніть стилістичне забарвлення граматичнихкатегорій виділених слів. Запишіть у зошити 2–3 речення (на вибір). Підкресліть члени речення.

Думаласумнасмерека— де краса у мене?.. Якмій дуб мене покине, що будезі мною? (Д. Павличко).2.Йду. Гладжу рукою соболину шерстьячменів, шовк колосистої хвилі (М. Коцюбинський).3.Ой, зійди, зійди, ти зіронько тавечірняя(Народна пісня).4. Ідешіслухаєш, ічуєшрідну землю, що годує тебе не тільки хлібом і медом, а й думками, піснями і звичаями… (О. Довженко).5.А ясобігуляю, як рибка по Дунаю (Народна пісня).6.І от тепер лишиласяодная,одна,одна, на цілий світ одна (Народна пісня).

Чим пояснити вживання форм прикметників на -ім у поетичних творах?

Запишіть 1–2 речення (на вибір).

1.Ви багато знаєте, нівроку, а проте вам чесно доведу, що бувають вальдшнепи щороку в Ботанічнім, Київськімсаду (М. Рильський).2.Три тополів однімполі посадили школярі (А. Малишко).3.Для нас у ріднімкраю навітьдим солодкий та коханий(Леся Українка).

Перепишіть, поставте в кличній формі виділені іменники. Якого художнього прийому досягають поети вживанням кличної форми від іменниківзагальних назв?

1.Де колишнє чайкою тужило, ти зростаєш, світла нашасила.2.Поглянь,людина, і спокійно йди на вулиці, на площі, в гай, у поле(М. Рильський).3.Орися ж ти,нива, долом та горою(Т. Шевченко).

V.Підсумок уроку

1. Розкажіть про стилістичну роль граматичних понять і граматичних форм.

2. Наведіть приклади написання-н-і-нн-у різних частинах мови.

VІ.Домашнє завдання (за варіантами)

Виконати вправу за підручником.

Виписати речення, в яких зустрічаються слова з-н-і-нн-у прикметниках і прислівниках.

Напишіть міні-твір, використавши слова, в яких пишеться-нн-.


 

Схожі презентації: