Головна » Мовознавство |
Мета:поглибити знання семикласників про часи дієслова, зокрема про минулий час; удосконалити загальнопізнавальні вміння й навички визначати час дієслів та вирізняти минулий час дієслів від інших; розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова минулого часу в монологічних та діалогічних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у семикласників повагу до видатних українців.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: уживання дієслів-синонімів, засвоєння найуживаніших приказок і прислів’їв, до складу яких входять дієслова.
Текст (риторичний аспект): складання висловлювань у художньому стилі з дієсловами минулого часу.
Тип уроку:урок формування практичних умінь і навичок на основі повторення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
IІІ. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на уроці
Колективна робота з текстом
ØЗаписати текст під диктовку. Визначити, дієслова якого часу вжито в тексті. З’ясувати їх морфологічні ознаки.
Народ не забув про славного опришка Довбуша й оспівав його в найкращих своїх піснях, овіяв поезією, чарівними легендами. В очах народу він став героєм, котрий боровся з багатіями. Не вірять люди в смерть народного захисника, його іменем святять кожне примітне місце, гору, дорогу, криницю (За Г. Хоткевичем).
ØРозтлумачити виділені слова. Дібрати до них синоніми.
Матеріал для вчителя.Опришки — учасники боротьби проти феодально-кріпосницького гніту на Галичині, Закарпатті й Буковині (розбійники, розбишаки, харцизники). Овіяти — обвівати, обдавати, оповивати, опахувати.
ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Зіставлення нових знань із базовими
Коментар учителя.Дієслова минулого часу мають форму доконаного і недоконаного виду. Дієслова минулого часу творяться від основи інфінітива за допомогою суфіксів -л- та -в: працював, працювало, працювала, працювали. Чоловічий рід має нульове закінчення, середній -о, жіночий — а. Суфікс -л- у формах жіночого і середнього роду та у множині зберігається (співала, співало, співали; малювала, малювало, малювали).
Ненаголошений суфікс -ну- основи інфінітива може випадати (мерзнути — мерз, мерзла, мерзло, мерзли).
Вибіркова робота
ØПрочитати текст. Визначити тему й основну думку висловлювання. Виписати словосполучення, до складу яких входять дієслова минулого часу. Визначити вид виписаних дієслів.
Остап Вересай першим серед українських кобзарів вийшов на широку світову арену. У багатьох європейських країнах і в Америці наприкінці XVIII ст. з’явилися статті й окремі видання про унікального співака, фольклорні джереламелосу, своєрідність пісенного багатства українського народу. Постать Остапа Вересая, «Гомера століття», «Бояна доби», «сучасного Нестора» яскраво виокремлюється в духовному житті нашого народу (За В. Скуратівським).
ØПояснити лексичне значення виділеного слова.
ØДо дієслів минулого часу дібрати інфінітиви, від яких вони утворилися.
Творча робота
ØДо дієслів записати всі можливі форми минулого часу. Виділити суфікси, характерні для дієслів минулого часу.
Вести, гасити, дивитися, здійснювати, куштувати.
ØДібрати до дієслів синоніми. З окремими скласти речення. Виділити граматичні основи.
Матеріал для вчителя.Вести — провадити, проводжати, проводити, заводити, упроваджувати, запроваджувати. Гасити — загашувати, пригашувати, притушувати. Дивитися — глядіти, зирити, спостерігати, подивлятися, зиркати. Здійснювати — реалізувати, втілювати, виконувати, справджувати. Куштувати — пробувати, дегустувати, смакувати, пригублювати.
V. Систематизація й узагальнення знань
Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Що нового ви дізналися про дієслова?
2. Як змінюються дієслова минулого часу?
3. Як творяться дієслова минулого часу? Навести приклади.
4. Де і з якою метою використовуються дієслова минулого часу?
VI.Домашнє завдання
Скласти й записати розповідь про відомого науковця (актора, співака), використовуючи дієслова минулого часу. Визначити вид дієслів (доконаний/недоконаний).
  |
Схожі презентації: