Головна » Мовознавство |
Мета: перевірити рівень сформованості мовленнєво-комунікативних умінь будувати твори-описи приміщень на основі особистих вражень; удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення шестикласників з темою, метою, завданнями уроку
ІІІ. Робота з текстом-описом приміщення
·Прочитати виразно пісню Д. Луценка «Хата моя, біла хата». Визначити стиль і тип мовлення віршованого твору.
ХАТА МОЯ, БІЛА ХАТА
Хата моя, біла хата,
Рідна моя сторона.
Пахне любисток і м’ята,
Мальви цвітуть край вікна.
Хата моя, біла хата,
Казко тепла й доброти.
Стежка від тебе хрещата
В’ється в далекі світи.
В хаті спокійно й затишно,
Вечір десь бродить в гаю.
Мати задумливо й ніжно
Гладить голівку мою.
Мамо, чого зажурились?
Дайте тепло ваших рук.
В хаті на згадку лишились
Болі й тривоги розлук.
В’ється дорога далека
В хату крізь синю парчу
Мамо, до вас, як лелека,
В горі і щасті лечу.
Хата моя, біла хата
В білому світі одна.
Пахне любисток і м’ята,
Мальви цвітуть край вікна.
Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Якими почуттями пройнятий вірш?
2. Які слова використав автор, щоб передати особисте враження від рідної оселі?
3. Які враження виникли у вас від прочитаного?
IV. Підготовка до складання контрольного твору-опису приміщення на основі особистих вражень
Ознайомлення з особливостями побудови твору-опису приміщення
Твір-опис — це текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи в усній чи письмовій формі.
Орієнтовний план опису приміщення:
1. Призначення приміщення.
2. Його розмір, форма, освітлення.
3. Кольори оздоблення інтер’єру.
4. Розташування меблів та речей, наявних у приміщенні.
5. Особисті враження від приміщення.
Робота над добором лексики до твору-опису
·Дібрати означення до слівшафа, диван, крісла, стіни, стеля, картина, двері.
V. Складання усного контрольного твору-опису приміщення на основі особистих вражень
Скласти усний контрольний твір-опис приміщення (шкільної бібліотеки, кабінету інформатики або іншої класної кімнати), дотримуючи плану, складеного самостійно.
VI.Домашнє завдання
1. Знайти і виписати з художньої літератури опис приміщення. Проаналізувати його будову. Скласти план.
2. Скласти усний твір-опис традиційної української хати.
  |
Схожі презентації: