Головна » Мовознавство

Іменники — назви істот і неістот. Загальні й власні (урок)

Мета: розширити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначати іменники — назви істот і неістот, розрізняти власні та загальні назви; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити власні й загальні назви у текстах; розвивати творчі вміння використовувати різні категорії іменників у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати вміння бачити прекрасне у природі й житті людей.

Правопис: велика буква і лапки у власних назвах.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Настановчо-мотиваційний етап

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Лінгвістична гра «Естафета»

·Кожен ряд учнів одержує завдання записати на дошці в колонку слова.

Учень, який написав слово, передає крейду іншому зі свого ряду. Переможе той ряд, хто швидше впорається із завданням і не допустить жодної помилки.

(Дошку поділено на стільки частин, скільки рядів у класі, наприклад, чотири ряди. У кожній колонці учні записують слова, що позначають: 1-й ряд — назви квітів, 2-й ряд — назви фруктових дерев, 3-й ряд — назви домашніх тварин, 4-й ряд — назви птахів).

·Узагальнювальні запитання до класу:

1. На які питання відповідають записані слова?

2. До якої частини мови вони належать?

3. Назвати загальне значення, морфологічні й синтаксичні ознаки іменників.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

V. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу

·Прочитати вірш. Пригадати його автора. Яка основна думка цієї поезії?

Які почуття вона викликає?

ОСІНЬ

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюсткипечальнів синій тишині.

По садах пустинних їде гордовито

Осіньжовтокосана баскім коні.

В далечінь холодну без жалю за літом

Синьоока осінь їде навмання,

В’яне все навколо, де пройдуть копита,

Золоті копита чорного коня.

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюсткипечальній розкида кругом.

Скрізь якась покора в тишині розлита,

І берізка гола мерзне під вікном.

(В. Сосюра)

·Виписати іменники. Визначити, які з них відповідають на питанняхто?, а які — на питаннящо?

·Дібрати синоніми до виділених слів.

Коментар учителя.Іменники, які відповідають на питанняхто?, належать до назв істот, а ті, що відповідають на питаннящо?,— до неістот.

Крім цього, іменники поділяють на власні та загальні. Загальні іменники називають усі предмети певного роду, наприклад, словомістопозначає будь-який великий населений пункт. Власні іменники використовують для того, щоб з ряду предметів певного роду виділити якийсь один предмет.

Наприклад, власна назваКиїввиділяє з усіх міст столицю України. До власних іменників належать імена, прізвища, клички тварин, географічні назви, назви книжок, газет, журналів, кінофільмів, кораблів, різних організацій, історичних подій. Власні іменники пишуть з великої літери. Назви книжок, журналів, кораблів, магазинів тощо беруть у лапки. Власні іменники можуть виражатися одним словом:Олена, кількома словами:Організація Об’єднанихНацій. Якщо у складі власного імені, вираженого словосполученням, є загальні назви, то їх пишемо з малої букви:Восьме березня.

VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

Вибірковий диктант

·Слухаючи текст, виписати іменники.

Благословенним і чарівним уважають той край, де барвінок росте. А росте він у Карпатах, Лісостепу, Західному Поліссі. Та якщо до уваги взяти те, що майже на всіх наших сільських квітниках стелиться цей вічнозелений чагарничок, то й усю Україну можна назвати барвінковим краєм.

У народі живе чудова легенда про походження рослини. Діялося це тоді, коли турки і татари нападали на українську землю. Увійшли якось вороги в якесь село і винищили там усіх людей. Лише один парубок і дівчина сховалися в лісі. Але й їх знайшли бусурмани. Парубка зарізали, а дівчину задушили. Ото з парубочої крові виріс барвінок, а з уст дівчини полилася чиста вода (З підручника).

·Визначити, які з виписаних іменників належать до назв істот і неістот, які — до власних і загальних назв. Пояснити свій вибір.

·Зробити синтаксичний розбір останнього речення.

Коментоване письмо

·Записати, розкриваючи дужки. Пояснити правопис іменників.

(К, к)конвалія — багаторічна (Р, р)ослина. Вона поширена в (Є, є)вропі, (С, с)ередземномор’ї, (С, с)хідному (С, с)ибіру, на (Д, д)алекому (С, с)ході, в (К, к)итаї та (П, п)івнічній (А, а)мериці. Трапляється (К, к)конвалія також майже по всій (У, у)країні.

·Скласти речення з 2–3 власними назвами, ужитими в тексті вправи.

·Усно побудувати твір-мініатюру про вашу улюблену квітку.

Лінгвістична гра

·Кожний має запропонувати іменник — власну назву. Наступне слово має починатися кінцевою літерою попереднього слова.

Наприклад:Київ, Вінниця, Ялта, Аркадій, Йосип, Поділля.Хто не може назвати — вибуває з гри.

VІІ. Підсумки уроку

Подумати і дати відповіді:

1. Що нового ви дізналися про іменник?

2. Чим відрізняється категорія істоти від неістоти?

3. Які іменники належать до загальних назв?

VІІІ.Домашнє завдання

1. Скласти монологічне висловлювання в науковому стилі про загальні й власні назви іменників та про істоти і неістоти.

2. Виписати з підручника історії 5–6 речень із власними назвами. Пояснити правопис їх. Зробити синтаксичний розбір одного з виписаних речень.

 

Схожі презентації: