Головна » Мовознавство |
ЧАСТИНИ МОВИ
Мета:узагальнити й систематизувати знання учнів про частини мови, удосконалювати вміння й навички стилістично доцільно їх використовувати у власному мовленні; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати у школярів за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу любов до рідного слова, усної народної творчості як невичерпного джерела духовності.
Обладнання:таблиця, роздавальний матеріал, збірка прислів’їв і приказок.
Внутрішньопредметні зв’язки:синтаксис (текст), лексикологія (терміни).
Міжпредметні зв’язки:література, історія.
Тип уроку:урок узагальнення й систематизації.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку
ІV. Процесуально-діяльнісний етап
Робота з текстомПрочитайте текст. Визначте його тему, мету, сферу застосування, стиль і підстиль, жанр. Відповідь обґрунтуйте, зважаючи на стилістику мовних одиниць. Що ви знаєте про використання сполучників у сучасній українській мові? Чим сполучники відрізняються від сполучних слів? Наведіть приклади. Запишіть числівники словами, поясніть їх правопис.
Доповніть текст своїми міркуваннями, прикладами. У поданих реченнях визначте частини мови.
Група 1
Пригадайте і запишіть прислів’я, в яких уживаються дієслова у формі наказового способу. (Вік живи — вік учись. Хочеш їсти калачі — не сиди на печі. Їж борщ з грибами, держи язик за зубами та ін.)
Група 2
Пригадайте і запишіть прислів’я, до складу яких входять числівники.
(Кінь на чотирьох ногах і то спотикається. Сім раз відмір, один раз відріж. Хто в біді дав, дав два рази.)
Група 3
Пригадайте і запишіть прислів’я, до складу яких входять займенники.
(Не смійся з старих, сам такий будеш. Хто любить музику, той не може не любити життя. Де хто літував, хай там і зимує.)
Група 4
Пригадайте і запишіть прислів’я, до складу яких входять прислівники.
(Риба шукає, де глибше, а людина — де краще. Хто вище злізе, дужче падає. Близько лікоть, та не вкусиш.)
Перекладіть українською мовою, розподіліть частини мови в окремі колонки, поясніть правопис.
Зато, возле, также, только, из-за, в связи, так как, разве, ох, лишь, из-под, вот как, айда, вследствие, тоже, что за, в течение, неужели, эх, пусть, так, что, оСкладіть речення, щоб в одному випадку подані слова виступали прислівниками, а в іншому — однозвучними з ними словами. Поясніть написання прислівників:
Зверху, удень, назустріч, по-осінньому, по-своєму, напам’ять, збоку, зсередини, всередині.
Прочитайте текст, визначте його тему, основну думку, сферу використання, тип і стиль мовлення.
Складіть за матеріалами уроку опорний конспект.
Розробити тестові завдання для перевірки знань про частини мови.
Напишіть твір-мініатюру з теми «Народ скаже — як зав’яже».
  |
Схожі презентації: