Головна » Біологія |
Цілі уроку:ознайомити учнів зі значенням видільної системи в життєдіяльності людини, дати загальну характеристику органів виділення.
Обладнання й матеріали:таблиця «Видільна система», таблиці з малюнками систем виділення різних систематичних груп тварин, вологі препарати нирок ссавців, модель нирки.
Базові поняття й терміни:виділення, нирки, коркова речовина, мозкова речовина, ниркова миска, сечовід, нефрон, сечовий міхур, сечівник.
Концепція уроку
Обговорити з учнями значення органів виділення в життєдіяльності людини, звернути увагу на те, що процеси виділення є невід’ємною частиною обміну речовин; розглянути особливості будови й функціонування основних органів виділення людини: нирок, шкіри, легень і печінки; у ході роботи заповнити відповідну таблицю.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Які основні процеси здійснюються в ході обміну речовин?
2. Які речовини й чому виводяться з організму людини?
3. Порівняйте видільні системи комах і ссавців.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя із заповненням таблиці
Органи виділення людини
Орган виділення | Особливості будови й функціонування |
Нирки | У тазовій нирці (метанефросі) відсутні нефростоми. Нефрон починається капсулою, всередині якої лежить судинний клубочок. Від капсули відходить видільний каналець, в якому послідовно виділяють проксимальний звивистий відділ, петлю й дистальний звивистий відділ, який впадає до збірної трубки |
Легені | Легені є органами, з допомогою яких з організму виводиться вуглекислий газ. Через вологу поверхню легеневих альвеол з організму також виводиться вода |
Шкіра | Через протоки потових залоз із організму виводяться вода, сечовина й деякі солі. Випаровування води, виведеної через потові залози, приводить до втрати тепла |
Печінка | У печінці відбувається утворення жовчних пігментів, які в складі жовчі виводяться до кишечнику, звідки видаляються разом з калом. Крім того, найбільш важливою функцією печінки є переробка відходів азотистого обміну, внаслідок чого утворюються азотисті продукти, що виводяться нирками |
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Які органи виконують видільні функції?
2. Які речовини й чому виводяться з організму людини?
Самостійна робота учнів
1. Порівняйте видільні системи риб, амфібій, рептилій, птахів і ссавців.
2. Яке значення має подвійна капілярна мережа в нирках?(Така будова капілярної мережі нирок сприяє швидкому видаленню з організму не потрібних йому речовин)
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: