Головна » Біологія |
Мета уроку:ознайомити учнів з особливостями будови найпростіших і процесів їхньої життєдіяльності.
Обладнання і матеріали:мікроскопи, постійні мікропрепарати інфузорій, таблиця «Найпростіші».
Базові поняття і терміни уроку:вегетативні ядра, генеративні ядра, псевдоподії, джгутики, війки, вакуолі, харчування, фагоцитоз, піноцитоз, дихання, подразливість, таксиси, розмноження, статевий процес, циста, інцистування.
Концепція уроку
Ознайомити учнів з особливостями будови й життєдіяльності найпростіших. Показати, що єдина їхня клітина є повноцінним організмом, якому властиві ті самі функції, що й організму багатоклітинних. Звернути увагу на той факт, що виконання безлічі різних функцій можливе лише у зв’язку з більш складною будовою клітини найпростіших порівняно з клітинами багатоклітинних.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів
Питання до учнів
Які системи органів у тварин ви знаєте?
Навіщо тварині потрібна транспортна система? Розкажіть про різні типи дихальних систем.
Чи можуть тварини обходиться без репродуктивної системи?
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
Найпростіші є одноклітинними організмами. Ті функції, що в багатоклітинних тварин виконують різні клітини, у найпростіших виконуються однією. Тому будова цієї клітини зазвичай більш складна й у ній є органели, які не завжди присутні в клітинах багатоклітинних. Клітини найпростіших можуть мати постійну або мінливу форму. Їхні розміри коливаються від 2–4 мкм до 25 см (у колоніальних форм).
Однією з основних властивостей клітин найпростіших є подразливість — здатність організмів певним чином реагувати на зміни навколишнього середовища.
У найпростіших спостерігаються всі типи розмноження (вегетативне, нестатеве і статеве).
За несприятливих умов деякі види здатні інцистуватися (вкриватися щільною оболонкою і переходити в стан спокою). У такий спосіб вони переносять несприятливі умови.
Органели регулювання і розмноження
Цю функцію виконують ядра. У клітинах найпростіших може бути одне, два або кілька ядер. У тому випадку, коли ядер два, вони зазвичай виконують різні функції. Одне з них (вегетативне) регулює процеси обміну речовин у клітині, а друге (генеративне) — зберігає спадкову інформацію і регулює процеси розмноження.
Органели руху
До них належать псевдоподії (несправжні ніжки), джгутики та війки. Псевдоподії — це непостійні вирости цитоплазми клітини, які можуть змінювати свою форму й розміри. Вони забезпечують амебоїдний рух. Джгутики та війки мають подібну будову, але різний характер рухів. Джгутикам властивий гвинтоподібний рух, а війкам — коливальний.
Вакуолі
Розрізняють травні та скорочувальні вакуолі. Скорочувальні вакуолі зазвичай властиві прісноводним найпростішим, вони видаляють із клітини надлишки води, а травні забезпечують перетравлювання харчових часток, які захоплюються клітинами найпростіших.
III.Лабораторна робота № 2
«Спостереження за будовою та процессами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума»
Мета:на прикладі видів найпростіших з водойми або акваріума ознайомитись із особливостями їхньої будови і способом руху, у висновках зазначити, які особливості будови найпростіших є ознаками їх пристосованості до середовища існування.
Обладнання та матеріали:акваріум або проба води з водойми, мікроскоп, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.
Хід роботи
1. Взяти краплю води з найпростішими, нанести її на предметнее скельце і покрити покривним скельцем.
2. З допомогою мікроскопа знайти найпростіших на предметному скельці.
3. Розглянути будову найпростіших. Визначити форму їхніх клітин.
4. Знайти органели руху — джгутики, війки або псевдоподії.
5. Розглянути, яким чином рухаються найпростіші.
6. Намалювати в зошиті схему будови найпростішого і зробити відповідні позначення.
7. Зробити висновок і записати його в зошит.
IV. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
Які органели регулюють процеси в клітинах найпростіших?
Як пересуваються найпростіші?
Які бувають вакуолі? Навіщо вони потрібні в клітині?
Навіщо потрібно інцистування?
V. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф підручника.
Підготувати повідомлення про вільноживучих найпростіших.
  |
Схожі презентації: