Головна » Біологія |
Цілі уроку:сформувати поняття про внутрішнє середовище організму і його гомеостаз, визначити функції і склад крові.
Обладнання й матеріали:таблиці із зображенням будови кровоносних систем кільчастих черв’яків, членистоногих і хордових, таблиця «Кров».
Базові поняття й терміни:внутрішнє середовище організму, гомеостаз, кров, лімфа, тканинна рідина, плазма, фізіологічний розчин, формені елементи крові, еритроцити, лейкоцити, тромбоцити.
Концепція уроку
Сформулювати поняття гомеостазу, підкреслити обов’язковість збереження гомеостазу для існування живих організмів; розповісти, яку роль у підтримці гомеостазу й життєдіяльності організму грає внутрішнє середовище; пояснити, що внутрішнє середовище організму формують його рідини: кров, лімфа і тканинна рідина; звернути увагу на їх тісний взаємозв’язок; детально зупинитися на основних функціях крові: транспортній, регуляторній і захисній; розглянути склад крові: плазму й формені елементи.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Бесіда вчителя з обговоренням питань
1. Чим відрізняється хімічний склад клітин від хімічного складу навколишнього середовища?
2. Чому організм повинен підтримувати постійність свого складу?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Гомеостаз— постійність умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі.
Основні складові внутрішнього середовища організму:
- кров;
- лімфа;
- тканинна рідина.
Основні функції кровіКількістьводи в крові сягає 90 %. Концентрація солей у плазмі крові (Na+, K+, Ca2+, HCO3– та ін.) становить 0,9 % і підтримується на постійному рівні. Водний розчин, концентрація якого становить 0,9 %, називається фізіологічним. Його можна використати для поповнення крові в разі її значних утрат. До складу органічних речовин плазми крові входять білки, жири й вуглеводи. Їх концентрація може досить сильно коливатися.
З формених елементів крові еритроцити й лейкоцити є кров’яними клітинами, а
тромбоцити — кров’яними пластинкамиПитання до учнів
1. Які функції виконує кров?
2. Які рідини складають внутрішнє середовище організму?
3. Що таке гомеостаз?
4. Який склад крові?
5. Що міститься у плазмі крові?Самостійна робота учнів
1. Чому склад і вміст органічних речовин у плазмі може досить сильно коливатися? (Залежно від потреби організму плазма переносить між органами ті чи інші органічні речовини)
2. У яких випадках уміст органічних речовин у плазмі крові різко зростає? (Після прийому їжі, коли розпочинається її всмоктування)
3. Чому концентрація солей у плазмі крові підтримується практично на постійному рівні?(Для збереження постійності внутрішнього середовища організму, що забезпечує найбільш сприятливі умови для протікання процесів обміну)
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: