Головна » Біологія |
Мета уроку:познайомити учнів з основними умовами, необхідними для розвитку рослини.
Обладнання й матеріали:таблиці й дослідні рослини.
Базові поняття й терміни уроку:тепло, світло, вологість, ґрунт.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1.Який ріст називають верхівковим?
2.Який ріст називають вставним?
3.Які функції виконують фітогормони?
III. Вивчення нового матеріалу
Разом з учнями проаналізувати результати дослідів (див. пам’ятку до уроку) та зробити висновки про вплив умов середовища на ріст і розвиток рослин.
Для з’ясування впливу дихання коріння на його функцію поглинання, а також на ріст і розвиток передбачено один урок.
З’ясування цього питання можна почати з бесіди за питаннями, що мають на меті повторити матеріал про вплив світла, води й мінеральних солей на розвиток рослини.
Під час відповідей на запитання учні аналізують результати дослідів зі з’ясування впливу світла, води, складу ґрунту на розвиток рослини. Відзначають одну з головних причин-наявність у ґрунті достатньої кількості мінеральних солей для живлення рослини, які безупинно поповнювалися за рахунок перегнивання решток рослин, чого не було в безплідній суміші. Учні згадують, що велике значення для розвитку коріння мають вода, мінеральні солій тепло.
Пам’ятка для вчителя
Закласти досліди, що надали б можливість простежити вплив різних умов на ріст і розвиток рослинного організму й у такий спосіб підготувати учнів до вивчення завершальної теми курсу.
1.З’ясувати вплив мінеральних речовин на ріст рослин. Для досліду беруть чотири невеликі квіткові горщечки або паперові стаканчики. Два з них наповнюють добре промитим річковим піском, решту-ґрунтом.
У горщики висаджують по дві насінини томату, що почали проростати. Насінини мають бути однакового розміру. Надалі проростки, що виростають в одному горщику з піском, а в іншому-із ґрунтом, поливають: одні-розчином мінеральних солей, інші-контрольні-звичайною водою.
Приготування розчину: в 1 л охолодженої кип’яченої води розчиняють 1гнатрієвої (або амонійної) селітри та 0,7 г калій хлориду. Солі перемішують до їх цілковитого розчинення, а потім додають до розчину 1 г гранульованого суперфосфату. Підживленя здійснюють приблизно один раз на десять днів, вінший час дослідні рослини, так само, як і контрольні, поливають звичайною водою.
2.З’ясувати вплив світла на ріст і розвиток рослин. Для цього беруть три горщики з ґрунтом і висаджують у них по дві пророслі насінини квасолі однакової величини. Горщики ставлять на добре освітлене, південне вікно. Потім один горщик накривають білим паперовим ковпаком, інший-чорним (пакетом від фотографічного паперу), третій нічим не накривають.
3.З’ясувати вплив вологи на ріст і розвиток рослин. Рослини (проростки томатів, квасолі та ін.) вирощують за нормального й недостатнього поливу.
Кількість води, що витрачається в обох варіантах, точно враховується.
4.З’ясувати вплив температури на ріст рослин. Із цією метою проростки квасолі вирощують за кімнатної температури (20-21 °С) і в холодному приміщенні (5-10 °С). Інтенсивність освітлення і догляд мають бути однаковими.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді напитання
Як впливає на розвиток рослини світло?
Чи впливає на розвиток рослини надлишок або нестача води?
Як впливає на розвиток рослини наявність мінеральних речовин у ґрунті?
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: