Головна » Біологія |
Цілі уроку: ознайомити учнів зі структурною організацією клітини, її органелами й функціями, які вони виконують.
Обладнання й матеріали: таблиці «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини», «Схема будови клітини», «Різноманітність клітин людини», «Будова молекули білка».
Базові поняття й терміни: клітина, органели, мембрани, цитоплазма, ендоплазматична сітка, рибосоми, комплекс Гольджи, лізосоми, мітохондрії, клітинний центр, ядро, ядерце.
Концепція уроку
Обговорити з учнями особливості будови клітин людини; звернути увагу, що кожна клітина складається з окремих відносно відокремлених частин (органел); розповісти про особливості будови й функції органел клітини.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Які функції виконують ліпіди?
2. Які функції виконують вуглеводи?
3. Які хімічні елементи входять до складу клітин?
Повідомлення учнів
1. Будова й функції мітохондрій.
2. Будова й функції ядра клітини.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з обговоренням доповідей і заповненням таблиці
Органели | Особливості будови | Функції |
Цитоплазма | Високовпорядкована колоїдна система, для якої характерний постійний рух її колоїдних часток та інших компонентів | Забезпечує проходження переважної більшості процесів клітинного метаболізму, зв’язує всі структури клітини в єдину систему |
Ендоплазматична сітка | Представлений системою дрібних вакуолей і канальців, які сполучені один з одним і обмежені одинарною мембраною. Розрізняють два типи ендоплазматичної сітки: гладка (позбавлена рибосом) і шорстка (має рибосоми на мембранах) | На гладкій ендоплазматичній сітці синтезуються ліпіди, здійснюється обмін деяких полісахаридів. Основна функція шорсткої сітки — синтез білків |
Комплекс Гольджи | Представлений системою диктіосом — плоских мембранних мішечків (цистерн), розподілених у цитоплазмі окремо або пов’язаних у загальну мережу | Модифікація білків, упаковка секретованих продуктів у гранули, синтез деяких полісахаридів, формування клітинної мембрани, утворення лізосом |
Лізосоми | Пухирці, оточені одинарною мембраною, які містять набір гідролітичних ферментів | Перетравлення харчових часток і руйнування клітинних структур після закінчення терміну їх функціонування |
Мітохондрії | Складаються з двох мембран (зовнішньої і внутрішньої) і матрикса, розташованого всередині мітохондрії. Внутрішня мембрана утворює впинання або трубчасті вирости. Зовнішня мембрана гладка. Утворення нових мітохондрій відбувається шляхом поділу старих | Утворення енергії в процесі біологічного окиснення (тканинного або клітинного дихання) |
Рибосоми | Частки складної форми, які мають у складі дві субодиниці (велику й малу) | Здійснення біосинтезу білка |
Клітинний центр | Складається з центріолей (зазвичай їх дві пари), що мають форму порожнистого циліндра 0,3–0,5 мкм завдовжки й 0,15 мкм завширшки | Бере участь у процесах поділу клітин |
Ядро | Форма ядра сферична або еліпсоїдна. Оточена ядерною оболонкою, що складається з двох мембран. Ядерна оболонка в багатьох місцях пронизана порами, на краях яких зовнішня мембрана переходить у внутрішню. Усередині заповнене каріоплазмою, в якій розташовані хроматин і ядерця | Керує білковим синтезом, фізіологічними й морфологічними процесами у клітині. Забезпечує збереження й відтворення генетичної інформації |
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання:
1. Які функції виконують рибосоми?
2. Які функції виконують мітохондрії?
3. Розкажіть про особливості будови ядра. Самостійна робота учнів
Запропонуйте гіпотезу, що пояснює, чому в клітині виникли органоїди. (Як правило, розглядаються варіанти двох основних гіпотез — симбіогенезу (органоїди утворені з бактерій-симбіонтів) та інвагінації (органоїди утворені шляхом впинання клітинних мембран).)
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: