Головна » Біологія |
Цілі уроку:розглянути вікові особливості опорнорухової системи, показати умови, що
сприятливо й несприятливо впливають на опорно-рухову систему, ознайомити учнів з правилами гігієни опорно-рухової системи.
Обладнання й матеріали:таблиці «Скелет людини», «Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканин», «М’язи тіла людини», «Попередження викривлень хребта», «Попередження плоскостопості».
Базові поняття й терміни:вікові особливості, гіподинамія, дистрофія, лордоз, кіфоз, сколіоз, плоскостопість, постава.
Концепція уроку
Розглянути зміни, що відбуваються зі скелетом і м’язами під впливом часу; показати, що в різні вікові періоди змінюється характер росту й розвитку скелета і м’язів; пояснити, яким чином стан опорно-рухової системи залежить від рухової активності, живлення й діяльності залоз внутрішньої секреції; дати визначення гіподинамії і показати її вплив на різні системи й органи організму.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Перелічіть фізичні властивості м’язів.
2. Як визначити роботу м’язів?
3. Порівняйте статичну й динамічну роботу м’язів.
4. Що таке надвідновлення?III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Вікові особливості опорно-рухової системи
Ріст кісток
Ріст і скостеніння кісток відбуваються в дитячому й підлітковому віці. Найбільший приріст у довжину — у перші два роки життя. Наступні підвищення інтенсивності приросту — 7–8 років і в період статевого дозрівання (у дівчат — у 12–13 років, у хлопчиків — у 13–14 років). Ріст кісток у довжину припиняється у 22–24 роки.Ріст м’язів
Відбувається більш-менш рівномірно, за винятком періоду 14–16 років, коли інтенсивність росту найбільша. Нормальний розвиток опорно-рухової системи можливий лише за наявності нормальної рухової активності, повноцінного живлення й нормальної діяльності залоз внутрішньої секреції.
Гіподинамія— знижена рухова активність.
Наслідки гіподинамії:
- дистрофія скелетних м’язів;
- послаблення сили скорочень серця й тонусу судин;
- зниження інтенсивності обміну речовин і енергії;
- порушення кровообігу й атеросклероз;
- погіршення перетравлення й засвоєння їжі;
- послаблення імунітету;
- емоційна нестійкість.IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Які вікові зміни відбуваються зі скелетом?
2. Які вікові зміни відбуваються з м’язами?
3. Як гіподинамія впливає на серцево-судинну систему?
4. Як гіподинамія впливає на обмін речовин?
5. Як гіподинамія впливає на внутрішні органи?
Самостійна робота учнів
Підготувати повідомлення про правильну й неправильну поставу.
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: