Головна » Біологія |
Цілі уроку: ознайомити учнів з особливостями розмноження й розвитку ссавців; провести
порівняльну характеристику за цими показниками ссавців і рептилій; ознайомити учнів з основними теоріями походження ссавців, особливостями організації та процесів життєдіяльності яйцекладних і сумчастих ссавців.
Обладнання і матеріали: скелет ссавця (кішки, пацюка тощо), опудало ссавця (заєць, білка тощо), таблиці «Клас Ссавці. Собака», «Клас Плазуни», «Ароморфози хребетних», вологі препарати, які ілюструють внутрішню будову рептилій, птахів і ссавців.
Базові поняття і терміни уроку: диференційовані зуби, яйцекладні, сумчасті й плацентарні ссавці, сумка, молочні залози, теплокровність, клоака, кора головного мозку, плацента, зародок, турбота про потомство.
Концепція уроку
Перелічити головні прогресивні ознаки ссавців. Показати, чому цих тварин виділяють в окрему систематичну групу. Обговорити проблему походження ссавців. Сформулювати поняття про основні особливості розмноження й розвитку ссавців. Описати основні етапи розвитку ссавців. Виділити три основні типи розвитку (однопрохідних, сумчастих і плацентарних ссавців). На прикладі окремих видів показати різні форми турботи про потомство. На прикладі конкретних видів показати відмінності й подібність у будові різних груп ссавців. Звернути увагу на зв’язок будови представників різних груп з їхнім способом життя.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів
Бесіда
Чим відрізняються птахи й плазуни?
З варіантів відповіді необхідно виділити такі пункти:
- відносна сталість температури тіла;
- пір’яний покрив;
- чотирикамерне серце;
- наявність складної нервової системи;
- турбота про потомство.
Необхідно особливо звернути увагу на взаємозв’язок цих особливостей з еволюційним успіхом птахів.
II. Вивчення нового матеріалу
Основні прогресивні ознаки ссавців:
- відносна сталість температури тіла;
- волосяний покрив;
- чотирикамерне серце;
- наявність складної нервової системи;
- наявність диференційованих зубів;
- турбота про потомство (у тому числі вигодовування дитинчат
молоком).
Звернути увагу на подібність прогресивних ознак птахів і ссавців.
Обговорення питання про походження ссавців
Розглянути можливість походження ссавців від звірозубих рептилій. Відзначити важливість набуття теплокровності, диференційованих зубів і молочних залоз.
Розмноження
Статеві залози ссавців — парні сім’яники та яєчники. Запліднення внутрішнє. Як і зародок птахів і рептилій, зародок ссавців утворює зародкові оболонки (амніон, алантоїс і хоріон). Розвиток зародка відбувається в яйці, сумці або матці. У всіх плацентарних і деяких сумчастих ссавців зародок утворює спеціальний орган — плаценту, що забезпечує його зв’язок з організмом матері. Плацента забезпечує живлення зародка й виводить із його організму продукти обміну.
Розвиток
Залежно від особливостей розмноження й розвитку ссавців поділяють на три групи: яйцекладні, сумчасті та плацентарні.
Яйцекладні
Самки відкладають яйця. Вони довше, ніж у плазунів, перебувають у статевих шляхах, і значну частину розвитку зародок проходить в організмі матері. Дитинчата, що вилупилися з яєць, вигодовуються молоком. Справжніх сосків не мають, залози відкриваються окремо одна від одної на залозистих полях черева самки.
Сумчасті
Плацента погано розвинена, ембріон живиться переважно за рахунок жовтка яйця. Завершується розвиток у сумці матері. Є справжні соски. Живлення зародка молоком пасивне. Молоко впорскується в рот дитинчати в результаті скорочення спеціального м’яза матері.
Плацентарні
Плацента добре розвинена. Дитинчата народжуються більш розвиненими, ніж у сумчастих, і здатні самостійно ссати молоко.
Турбота про потомство
Тією чи іншою мірою всі ссавці піклуються про потомство. Вона полягає у вигодовуванні, обігріві, захисті й догляді дитинчат.
Повідомлення учнів
Повідомлення про яйцекладних ссавців.
Повідомлення про сумчастих ссавців.
Бесіда з аналізом повідомлень учнів про підкласи ссавців (проводиться з одночасним заповненням таблиці)
Підклас | Підклас Особливості будови й життєдіяльності | Значення | Представники |
Яйце- кладні ссавці | Розмножуються, відкладаючи яйця, плацента й соски відсутні. Зубів у дорослих форм немає. Є клоака. Кора головного мозку розвинена слабко, температура тіла порівняно низька й непо- стійна. Наземні або напівводні форми | Кількість яйцеклад- них незначна, істотного практичного значення не мають | Качкодзьоб, єхидна, про- єхидна |
Сумчасті ссавці | Комахоїдні, хижі, рослиноїдні та всеїдні. Є наземні, підземні, деревні (у тому числі планеру- вальні) та напівводні форми. Як правило, у самок є сумка для виношування дитинчат. Плацен- та не розвивається або розвинена слабко | Деякі види є об’єктом промислу, деякі по- требують охорони | Кенгуру, опосуми, коала, вомбат |
III. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
Коли виникли ссавці?
Від кого могли виникнути ссавці?
Дайте стислу характеристику яйцекладних ссавців.
Дайте стислу характеристику сумчастих ссавців.
Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів
Навіщо ссавцям потрібні різні типи зубів? (Кожен тип зубів виконує певні функції. Різці відкушують їжу, ікла захоплюють і вбивають здобич, кутні зуби пережовують їжу)
Чи могли ссавці виникнути від птахів?
Чи могли ссавці виникнути від амфібій?
IV. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф підручника.
Підготувати повідомлення про ряди ссавців   |
Схожі презентації: