Головна » Біологія |
Цілі уроку: увести поняття систематики; розглянути основні одиниці класифікації; дати стислу порівняльну характеристику царств живої природи.
Обладнання й матеріали: таблиці із зображенням об’єктів вивчення біології.
Базові поняття й терміни уроку: систематика, таксон, вид, рід, родина, ряд, клас, відділ, царство, рослини, віруси, гриби, тварини.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Що вивчає біологія?
2. Які галузі біології ви знаєте?
3. З якими науками біологія має тісний зв’язок?
4. Які українські вчені зробили суттєвий внесок у розвиток сучасної біології?
5. Яка галузь біології вивчає класифікацію і номенклатуру живих організмів?
III. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення учнів
Життя й наукові досягнення Карла Ліннея.
Розповідь учителя з елементами бесіди
На нашій планеті існує більше мільйона видів живих організмів. Для того щоб орієнтуватися в цьому розмаїтті, учені розподіляють живі організми по групах, які називаються таксонами.
Таксон— це група об’єктів органічного світу, пов’язана спільністю ознак івластивостей, що дають підставу для об’єднання цих об’єктів у певну систематичну категорію.
Існує кілька систем поділу живих організмів на окремі таксони. Системи організмів, які ґрунтуються на спільності походження груп, що входять до них, називаються природними. А системи, які ґрунтуються на деяких загальних рисах і не враховують спільності походження,— штучними.
Основні принципи систематики рослин
Основні систематичні категорії ввів у науку шведський учений Карл Лінней. Найдрібнішою основною систематичною категорією живих організмів євид (видова назва складається з двох латинських слів, перше з яких є назвою роду, а друге — видовим епітетом). Близькі види об’єднуються в роди, ароди— у родини. Близькі родини рослин об’єднуються в порядки (у тварин — у ряди), а порядки складають клас. Класи рослин об’єднуються у відділ (у тварин — утип). Сукупність усіх відділів і складає царство Рослини. Сукупність усіх типів складає царство Тварини.Усього в межах шкільної програми вивчаються п’ять царств живої природи.
Порівняльна характеристика царств живих організмів,
які розглядаються в межах шкільної програми
Царство | Які організми включає | Особливості будови й життєдіяльності |
Віруси | Віруси | Неклітинна форма життя. Можуть розмножуватися тільки в клітинах інших організмів |
Дроб’янки | Бактерії, ціанобактерії | У клітинах немає ядра. Відрізняються значним різноманіттям біохімічних процесів у клітинах |
Гриби | Гриби | У клітинах є ядра. Необхідні для життя |
Рослини | Водорості, вищі спорові рослини, насінні рослини | У клітинах є ядра. Необхідні для життя |
Тварини | Найпростіші, | У клітинах є ядра. Необхідні для життя |
Примітка. Під час аналізу цього питання не можна забувати, що ця система поділу на царства не є єдиною, більше того, вона навіть не найпоширеніша.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання
Який учений заклав основи сучасної систематики?
Що таке таксон?
Яка систематична категорія є найдрібнішою?
Які царства живих організмів ви знаєте?
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: