Головна » Біологія |
Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності, а також значенням у природі й житті людини представників рядів
Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні.
Обладнання і матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Птахи боліт і узбереж водойм», «Птахи лісу», фотографії та малюнки птахів.
Базові поняття і терміни уроку: Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні,
Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні.
Концепція уроку
На прикладі конкретних видів показати відмінності й подібність у будові різних рядів птахів. Звернути увагу на зв’язок будови представників різних рядів з їхнім способом життя.
Показати надзвичайне поширення представників класу, їхню роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів
Питання до учнів
Яке значення для людини мають безкільові птахи?
Яке значення для людини мають пінгвіни?
Яку роль в екосистемах відіграють представники ряду Горобцеподібні?
II. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення учнів
Ряд Куроподібні.
Ряд Гусеподібні.
Ряд Соколоподібні.
Ряд Совоподібні.
Ряд Лелекоподібні.
Ряд Журавлеподібні.
Бесіда з аналізом повідомлень учнів про ряди птахів
(проводиться з одночасним заповненням таблиці)
Ряд або надряд | Особливості будови й життєдіяльності | Значення | Представники |
Куроподібні | Крила короткі, широкі. По- літ стрімкий, але нетрива- лий. Ноги сильні, пристосо- вані до розгрібання ґрунту. Виводкові птахи, виводять по багато пташенят | Деякі види одомашнені, інші є об’єктом промислу (їхня чисельність зменшується) | Курка, індич- ка, цесарка, тетерев, сіра куріпка, пере- пел, глухар, рябчик |
Гусеподібні | Водоплавні птахи з плаваль- ною перетинкою на ногах. Дзьоб широкий, сплюсне- ний, має рогові пластинки. Добре розвинена куприкова залоза | Деякі види одомашнені, інші є об’єктом промислу | Сірий гусак, крижень, лебеді, гоголь, чирок, гага звичайна, до- машні качки й гусі |
Соколоподібні | Хижі птахи з гачкопо- дібним дзьобом і довгими вигнутими кігтями. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Денні хижаки з добре розвиненим зором. Харчуються різними ви- дами тварин (гризунами, птахами, рибою, комахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи | Регулюють кількість різних тварин у біоценозах (у тому числі зерноїдних гризунів), можуть завда- вати незначної шкоди птахів- ництву. Ряд видів потребує охорони | Беркут, бори- вітер, чорний шуліка, тете- рев’ятник |
Совоподібні | Хижі птахи з гачкопо- дібним дзьобом і довгими вигнутими кігтями. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Нічні хижаки з до- бре розвиненим зором і слу- хом. Харчуються різними видами тварин (гризунами, рибою, комахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи | Регулюють кількість різних тварин у біоценозах. Найважливіші регулятори чисельності мишоподібних гризунів. Деякі види потребу- ють охорони | Пугач, сіра сова, вухата сова, полярна сова |
Лелекоподібні | Переважно навколоводні птахи з довгими дзьобом, шиєю та ногами. Цівка й нижня частина гомілки не оперені. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Харчуються різними вида- ми тварин (рибою, амфібі- ями, гризунами, комахами тощо). Майже всі види перелітні | Великого практичного значення не мають. Деякі є об’єктами спортивного полювання. Можуть завда- вати шкоди ри- борозплідним господарствам. Деякі види потребують охорони | Сіра чапля, велика й мала білі чаплі, білий і чорний лелеки, кол- пиця |
Журавлеподібні | Наземні або водні птахи із загостреним дзьобом і по- довженими ногами. Дрібні, середні або великі виводкові птахи. Харчуються різними рослинними або тварин- ними кормами. Перелітні, кочові або осілі птахи | Великого практичного значення не мають, але деякі види можуть бути об’єктом про- мислу. Деякі види потребу- ють охорони | Журавель степовий, жу- равель сірий, дрохва, хохітва |
III. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
Чим сови відрізняються від решти птахів?
Дайте стислу характеристику ряду Лелекоподібні.
Дайте стислу характеристику ряду Соколоподібні.
Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів
Проведіть порівняння рядів Гусеподібні й Куроподібні.
IV. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф підручника.
  |
Схожі презентації: