Головна » Біологія |
Мета уроку:ознайомити учнів з найбільш прогресивними ознаками плазунів і особливостями процесів їх життєдіяльності.
Обладнання і матеріали:вологі препарати плазунів, скелет ящірки, таблиці «Тип Хордові. Клас Земноводні», «Тип Хордові. Клас Плазуни», «Внутрішня будова ящірки».
Базові поняття і терміни уроку:плазуни, яйця, яйцеві й зародкові оболонки, яйцеживородіння, живородіння, луска, щитки, холоднокровні й теплокровні тварини.
Концепція уроку
Дати стислу характеристику плазунів. Виокремити головні прогресивні ознаки плазунів. Звернути увагу на розвиток вологонепроникних шкірних покривів і розмноження з допомогою яєць, що дозволило плазунам стати цілком наземними тваринами. Розглянути особливості розмноження й розвитку плазунів. Показати різницю між холоднокровними й теплокровними тваринами. Підкреслити, що деякі представники плазунів є теплокровними тваринами.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів
Питання до учнів
Яке значення мають земноводні в житті людини?
Які шкірні покриви мають земноводні?
Як розмножуються земноводні?
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
Хто такіплазуни?
Переважно холоднокровні яйцекладні хребетні, у процесі розвитку зародка яких утворюються яйцеві оболонки. Сучасні представники пристосовані до життя на поверхні землі або у водному середовищі. Зустрічаються також напівводні, підземні й деревні
види. Деякі вимерлі рептилії були добре пристосовані до польоту. Віддають перевагу теплому клімату. За несприятливих умов можуть упадати в сплячку. Харчуються в основному тваринними організмами (від дрібних безхребетних до великих ссавців), але
є й рослиноїдні види.
Головні прогресивні ознаки класу Плазуни
Виникнення зародкових оболонок.
Утворення покривів тіла, що перешкоджають утраті вологи.
Підвищення ефективності легеневого дихання.
Розвиток тазових нирок.
Ускладнення і диференціація нервової системи.
Покриви тіла плазунів
Шкіра вкрита роговими лусками або щитками. У багатьох представників розвинений зовнішній (шкірний) скелет, утворений кістковими лусками. Шкірних залоз немає або їх небагато.
Розмноження
Статеві залози плазунів — сім’яники та яєчники. Запліднення внутрішнє. Як правило, розвиток зародка відбувається в яйці. Яйця рептилій великі, вкриті міцною волокнистою оболонкою (оберігає яйця від механічних пошкоджень і висихання). У черепах і крокодилів у яйці є також білкова оболонка. Ці оболонки утворює організм матері під час руху яйця яйцепроводами.
Розвиток
Зародок утворює зародкові оболонки, що забезпечують його життєдіяльність і розвиток у повітряному середовищі. Це амніон (замкнений мішок, усередині якого знаходиться зародок), алантоїс (є органом дихання й зародковим сечовим міхуром) і хоріон (серозна оболонка, що зростається з алантоїсом). Для багатьох рептилій характерним є яйцеживородіння (при цьому яйця із зародками, що розвиваються, певний час, іноді аж
до моменту вилуплення, залишаються в організмі матері). Зустрічаються випадки справжнього живородіння (при цьому зовнішні яйцеві оболонки редукуються і хоріон утворює ворсинки, що проникають у стінки яйцепроводу). За живородіння зменшується кількість жовтка в яйцях і живлення зародка значною мірою відбувається за рахунок материнського організму. Переважна більшість сучасних плазунів є холоднокровними.
Але багато викопних форм, а також сучасна шкіряста черепаха належать до теплокровних організмів.
Холоднокровні (пойкілотермні) організми— тварини, в яких температура тіла більшою чи меншою мірою коливається в такт із температурою навколишнього середовища.
Теплокровні (гомойотермні) організми— тварини, які за умов змін температури навколишнього середовища можуть підтримувати температуру свого тіла на більш-менш постійному рівні.
III. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
Дайте стислу характеристику класу Плазуни.
Опишіть головні прогресивні ознаки класу Плазуни.
Як розмножуються плазуни?
Які покриви тіла мають плазуни?
Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів
Порівняйте шкіру плазунів і шкіру земноводних.
IV. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф підручника.
  |
Схожі презентації: