Головна » Біологія |
Цілі уроку:сформулювати поняття про царство Рослини; показати його положення в системі органічного світу; познайомити учнів з основами класифікації рослин.
Обладнання й матеріали:таблиці із зображенням рослин.
Базові поняття й терміни уроку: рослини, автотрофи, життєвий цикл, корінь, стебло, листок, ріст, розмноження, фотосинтез, хлорофіл.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1.Яка наука займається класифікацією живих організмів?
2. Які царства живих організмів ви знаєте?
3. Які характерні ознаки є властивими для царств живої природи?
III. Вивчення нового матеріалу
Урок проводиться як бесіда за схемою.
1.Розповідь учителя про різноманіття рослин та їх значення в природі. Під час цієї розповіді, звертаючись до знань, одержаних учнями в 5–6 класах зкурсу «Природознавство», учитель узагальнює характеристику рослин.
Під час уроку вчитель разом з учнями формулює такі положення:
1) Рослини- автотрофні організми, які самі здатні виробляти поживні речовини (органічні) з неорганічних (води та вуглекислого газу) в зелених частинах під час процесу, що називається фотосинтез.
2) Рослини ростуть необмежено довго, не мають органів руху й ведуть прикріплений спосіб життя.
3) Рослини мають органи: стебло, листок, корінь, квітку, плід.
4) Рослини здатні до розмноження-відтворення подібних до себе-і поширення з допомогою насіння.
2.Друга частина уроку передбачає знайомство учнів з основами систематики рослин.
На конкретних прикладах познайомити учнів з поняттями: вид, родина, клас, порядок, відділ, царство рослин; з основними відділами рослин та розподілом рослин на вищі й нижчі.
При цьому учням демонструються фотографії та ілюстрації рослин, гербарні зразки (мохи, водорості, плауни, хвощі, папороті, голонасінні (хвойні), покритонасінні (квіткові)).
Слід відмітити, що поділ рослин на вищі й нижчі заснований на особливостях будови тіла рослин. У вищих рослин тіло розчленоване на органи— корінь і пагін, що складаються з різних тканин. У нижчих рослин тіло представлене таломом, що не поділений на органи й не має тканинної будови.
Життєві форми вищих рослин:
дерево;
чагарник;
напівчагарник;
багаторічна трав’яниста рослина;
однорічна трав’яниста рослина.
Як узагальнення складається спрощена схема філогенетичних зв’язків уцарстві Рослини із зазначенням основних відділів (або їх груп) рослин.
Відділи рослин, які будуть вивчатися в цьому курсі:
Зелені водорості.
Червоні водорості.
Діатомові водорості.
Бурі водорості.
Мохоподібні.
Хвощеподібні.
Плауноподібні.
Папоротеподібні.
Голонасінні.
Покритонасінні.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді напитання
Які організми називають автотрофними?
Які ознаки є характерними для представників царства Рослини?
Чим відрізняються вищі й нижчі рослини?
На які органи поділяється тіло вищих рослин?
Навіщо рослинам потрібен поділ тіла на корінь і пагін?
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: