Головна » Біологія |
Цілі уроку:ознайомити учнів з основними фізичними якостями м’язів, розглянути механізм роботи м’язів.
Обладнання й матеріали:таблиці «М’язи тіла людини», «Тканини», набір гантелей.
Базові поняття й терміни:сила м’язів, швидкість скорочення м’язів, витривалість м’язів, тонус м’язів, робота м’язів, статична й динамічна робота, коефіцієнт корисної дії, стомлення, відновлення й надвідновлення.
Концепція уроку
Перелічити основні фізичні якості м’язів, обговорити їх значення для життєдіяльності людини; розглянути особливості роботи м’язів, розповісти про стомлення м’язів та їх відновлення; звернути увагу на способи запобігання перевтомі.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Яку будову мають м’язи?
2. Як скорочуються м’язи?
3. Назвіть форми м’язів.
4. Назвіть основні м’язи верхніх і нижніх кінцівок.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя із заповненням таблиці
Фізичні якості м’язів
Сила м’яза | Величина максимального напруження, яке може розвинути м’яз. Вона залежить від маси м’яза, кількості одночасно збуджених волокон, частоти нервових імпульсів, що надходять до м’яза |
Швидкість скорочення м’яза | Характеристика, яка визначається часом, за який м’яз скорочується й розслаблюється. Залежно від швидкості скорочення розрізняють повільні й швидкі м’язи |
Витривалість м’яза | Здатність м’яза тривалий час підтримувати заданий ритм роботи |
Тонус м’яза | Стан постійного незначного напруження м’яза. Він забезпечує підтримку постави й фіксацію внутрішніх органів. Визначається природними властивостями м’яза і впливом нервової системи |
Види роботи м’язів
Статична робота— робота, під час якої м’язи напружуються, але не скорочуються.
Динамічна робота— робота, під час якої м’язи почергово скорочуються й розслаблюються.
Показником ефективності роботи м’язів є коефіцієнт корисної дії. Виконання тривалої або інтенсивної роботи призводить до стомлення м’язів. Під час статичної роботи стомлюються не м’язи, а нервові центри. Під час динамічної роботи стомлення м’язів настає внаслідок нестачі кисню, зменшення утворення енергії та накопичення продуктів розпаду. Після закінчення роботи, що обумовила стомлення, у період відпочинку відбувається збільшення працездатності м’язів (явище надвідновлення).Самостійна робота учнів
1. Чому статична робота втомлює більше, ніж динамічна? (У разі динамічного навантаження різні групи м’язів працюють почергово, а під час статичної роботи постійно напружені одні й ті ж групи м’язів)
2. Чому корисне стомлення? (Після закінчення роботи, що обумовила стомлення, у період відпочинку відбувається не тільки відновлення працездатності м’язів, але навіть її збільшення (надвідновлення))
IV. Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 2. Втома в разі статичного й динамічного навантаження. Вплив ритму й навантаження на розвиток утоми
Цілі:дослідити втомлення в разі статичного й динамічного навантаження, встановити, як впливає ритм і навантаження на розвиток утоми.
Обладнання й матеріали:гантелі або гирі в 1, 3 і 5 кг, метроном.
Хід роботи
1. Для дослідження швидкості втомлення в разі статичного й динамічного навантаження два-три учні спочатку підіймають та опускають одну з гантелей до свого стомлення. Час, потрібний для стомлення, записується в зошит. Через 10 хвилин (проміжок часу потрібен, щоб м’язи змогли відновитися) учні втримують ті ж самі гантелі на витягнутій руці без рухів. Знову час, потрібний для стомлення, записується в зошит. Потім результати порівнюють між собою й роблять висновок, який заносять у зошит.
2. Для визначення впливу ритму й навантаження на розвиток утоми формується група з трьох учнів. Перший з них під удари метронома згинає руку з гантелею до появи втоми. Другий учень рахує кількість рухів руки, а третій записує результати до таблиці на дошці. Результати, які вказані на дошці, усі учні заносять до своїх зошитів.
Вплив навантаження на розвиток утоми
Навантаження, кг | Шлях руки, м | Кількість рухів | Початок стомлення, с |
1 | 0,5 | ||
3 | 0,5 | ||
5 | 0,5 |
Вплив ритму на розвиток утоми
Ритм | Шлях руки, м | Кількість рухів | Початок стомлення, с |
Повільний | 0,5 | ||
Середній | 0,5 | ||
Швидкий | 0,5 |
3. Зробити висновок, у якому вказати, як ритм і навантаження впливають на розвиток утоми, і занести його до зошита.
V. Домашнє завдання
  |
Схожі презентації: