Головна » Мовознавство |
АКТИВНА Й ПАСИВНА ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ЗАСТАРІЛІ СЛОВА (АРХАЇЗМИ Й ІСТОРИЗМИ), НЕОЛОГІЗМИ
Мета: ознайомити шестикласників із лексикою активного й пасивного вжитку (архаїзмами, історизмами, неологізмами); формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати лексику за активністю вживання, розрізняти слова, що є у повсякденному вжитку, і ті, які рідко використовуються в мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до звичаїв і традицій пращурів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Настановчо-мотиваційний етап
1. Психологічна настанова щодо вивчення теми «Активна й пасивна лексика української мови».
2. Уведення учнів у поняттєво-термінологічне поле (знайомство з основними поняттями й термінами теми): учитель акцентує увагу шестикласників на визначеннях таких понять, як застарілі слова (архаїзми й історизми), неологізми.
3. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми.
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Оголошення епіграфа уроку
Так уже повелося в отчім краю:
хто дотримувався звичаю —
був чесною людиною,
вартою всілякої пошани.
Р. Кобальчинський
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок шестикласників
Пошуково-вибіркова робота
·Прочитати текст. Знайти слова, які вживають досить часто у своєму мовленні сучасники, і ті, почути які вам не вдавалося. Записати їх у дві колонки таблиці.
Віддавна осінньо-зимовий сезон належав рукодільництву. На Семена, тобто 14 вересня, вносили до хати господарські снасті бондарі, шевці, кравці тощо. Для жінок це було на Іоанна Предтечі (6 жовтня). З цього часу в сільських оселях мали з’явитися прядки, гребені, веретена та інше похідне причандалля.
Довгими вечорами дівчата й молодиці пряли нитки за допомогою коноворота або веретен. Потім готову пряжу змотували в клубки, з яких снували снівниці та навивали кросна (В.Скуратівський).
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Коментоване письмо
·Записати текст під диктовку. Знайти історизми, архаїзми, неологізми.
З’ясувати значення незрозумілих слів.
Сучасникові важко уявити складний процес рукодільництва. А в давнину навіть мала дитина знала всі технологічні прийоми виготовлення лляного чи конопляного полотна, адже в їхні обов’язки входило допомагати матері сукати цівки чи снувати снівниці. Навички виробничого процесу передавалися з покоління в покоління, оскільки переважна більшість одягу, а також домашнього начиння — скатертини, рядготки, ряпчуни, ліжники тощо — виготовлялися вручну в домашніх умовах (З журналу).
Творче спостереження з елементами аналізу
·Прочитати уривки віршованих творів. Знайти індивідуальні неологізми і визначити їх роль у тексті.
Он лащиться трава, ще й квіт-ласкавчик,
Мене ж ніщо у серце не торка:
Ні ліс, ні сад — зелений мій кудрявчик,
Ані в луску розплавлена ріка…
(П. Тичина)
Рожевий духоцвіт м’якої глини…
Дівочий образ трепетно ліплю.
Я запросив би Вас на іменини,
Якби не знав, що голову згублю.
А так —
один —
на весь безмежний острів
Гуляю сам з журбою нахильці.
Стримлять чуття,
Такі до болю гострі —
Забиті в серце згадки-пакільці…
(П. Тичина)
Настане день, настане час —
І розіллється знов медами
Земля, що освятив Тарас
Своїми муками — ділами,
Земля, що окропив Тарас
Громовозвукими словами.
(М. Рильський)
Лексико-синтаксична робота
·Прочитати слова. З’ясувати, до якої лексики вони належать. За допомогою тлумачного словника з’ясувати їхні значення. Увести слова в прості речення, ускладнені звертаннями, вставними словами, однорідними членами речення.
Дворянин, війш, фунт, мурза, корець, сажень, гайдук, мотика, десятина, посполитий, тіун, даремщина, дідинець, куна, п’ядь.
Довідка:тіун — княжий виконавець; дідинець — укріплення; куна — стовп, до якого прив’язували винних; даремщина — примусова праця.
Лексична п’ятихвилинка
·Дописати до кожного тематичного ряду 3–4 слова.
1. Назви старовинної зброї:мушкет, ... .
2. Назви старовинного одягу:ночви, ... .
3. Назви старовинного посуду:куманці, ... .
4. Назви колишніх чинів:жандарм, ... .
5. Назви старовинних одиниць виміру:десятина, ... .
6. Назви складових компонентів комп’ютера:принтер, ... .
7. Назви нових тканин:креп-паризьєн, ... .
8. Назви нових професій:візажист, ... .
·Скласти 2–3 речення з однорідними членами при узагальнювальному слові. Пояснити розділові знаки.
VІІ. Підсумок уроку
VIІІ.Домашнє завдання
Підготувати розповідь на тему «Лексика української мови за активністю вживання», дібрати приклади з художньої літератури.
  |
Схожі презентації: